| Mipasususuyamyamyam a întrebat:

De ce trebuie sa dai admitere la engleza ca sa intri la facultate de Japoneza-Norvegiana in Cluj si de ce au atatea materii de literatura romana?
Nu e cam absurd?

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si la ce ti-ar folosi aceasta facultate?

| Mipasususuyamyamyam explică (pentru darrio2007):

Ce intrebare stupida.

| Mipasususuyamyamyam explică (pentru darrio2007):

Daca intrebarea e pe bune sa stii ca limbile asiatice si nordice sunt cele mai cautate si in afaceri, si in traduceri, in multe domenii. Intrebarea mea era de ce trebuie sa stiu engleza ca sa invat japoneza si de ce studiez literatura romana la materiile de trunchi comun cand eu vreau sa stiu cultura japoneza sau norvegiana si daca plec intr-una din tarile astea, nu o sa-i pese nimanui ca eu stiu literatura de secolul 19 sau gramatica normativa

| darrio2007 a răspuns (pentru Mipasususuyamyamyam):

Ok dar de ce nu dai un raspuns? Probabil nici tu nu stii de ce.

| darrio2007 a răspuns (pentru Mipasususuyamyamyam):

Acum am vazut raspunsul tau. E ok, problema ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu stiu de ce se mai invata limba norvegiana, ca acolo toata lumea stie engleza si din cate am inteles se foloseste si in administratie.
Engleza este limba internationala.
Cand te duci intr-o tara cum este Japonia, o limba cu un alfabet sarac, se vorbeste limba engleza. Plus ca multe cuvinte "moderne" sunt in engleza.

| Mipasususuyamyamyam explică (pentru anonim_4396):

Japonezii nu stiu deloc engleza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mipasususuyamyamyam):

Ba da iti zic eu, se prefera engleza peste limbile asiatice, Daca te duci la un hotel, aeroport sau ceva de genu in japonia, angajatii trebuie sa vorbeasca engleza ca si in Europa, dar Depinde si de orasul in care te duci.
Tokyo este un oras cu un mix de cultura americana, printre care si limba engleza si multe altele.
Limbile asiatice si nordice, n-au nici un viitor, sunt cautati traducatori si folosite de catre website-uri pentru ca au foarte multi clienti vorbitori. Este singuru lucru care-l poti face cu o limba cum este japoneza. Decat in cazul in care companiile japoneze sau guvernul japonez se apuca de construirea unor zone urbane in strainatate unde sa introduca limba lor. (astea-s planurile chinei prin africa ) Dar asta nu se va intampla in vietile naostre, ar dura vreo 50 de ani pana vor fi construite si apoi locuite.
In asia se vorbesc limbi europene, si in limbile lor nu au multe cuvinte obisnuite care le folosim, ei folosesc cuvintele straine.

| zurick a răspuns (pentru anonim_4396):

Alfabet sărac? Doar 3 alfabete laughing ( hiragana, katagana și kanji )

| anonim_4396 a răspuns (pentru zurick):

Alea sunt scrieri, alfabetul este sarac in litere.

| Mipasususuyamyamyam explică (pentru anonim_4396):

Te contrazic pentru ca am fost in Japonia si daca te opresti pe strada sa intrebi un strain in ce directie este o cafenea, nici nu inteleg ce intrebi. Asta in Tokyo, nu in vreun sat.
Daca vrei sa vizitezi Japonia trebuie sa inveti destul de bine frazele uzuale, cum se cer directiile, cum se calculeaza banii pentru ca nu sta niciun strain sa-ti explice. Sau sa-ti iei ghid si traducator cu tine. Ei nu au nevoie de engleza și o evita pentru ca oricum abia o pot pronunta. Daca se folosesc la unele hoteluri, ok, eu nu am intalnit. Cultura americana la ei se vede doar in alegerile vestimentare si putin in muzica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mipasususuyamyamyam):

Pai aici e vorba de scoala, nu de orice persoana gasita pe strada. Stiu, ca si japonezii (de rand) sunt la fel de rasisti ca si in europa, cand e vorba de straini.
E si in arhitectura, arte mai exact.
Cineva pe quora intrebase de ce se aduna japonezii in capitala, unde cineva i-a zis ca era vorba de taxe, ca era mai ieftin sa locuiasca acolo. Din cate imi amintesc era vorba de impozitele la guvern.
Cand eram copil, verisoara mea ducea cumparaturi din oras la bunica, pentru ca la ea la sat, preturile erau triplate.