| SingleForOne a întrebat:

De ce unele școli generale/licee obligă copiii sa poarte costum la școală (sacou, cămașă, vestă, pantaloni, posibil și cu emblema instituției și cumpărate), dar personalul didactic, și cel administrativ și directorul nu poartă această vestimentație?

Ei și ele pot purta rochii drăguțe, fuste faine, pulovere interesante, cămăși super, sacouri de faine, etc. Câteodată îmi pare rău că nu le-am reproșat la timpul potrivit.

Răspuns Câştigător
| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Păi și ce acum nu așa vin? Atât la ei cât și la ele au o ținută de zici că tocmai ce au scăpat din cușca cu lei. Uniforma ar fi binevenită, atât pentru elevi cât și pentru profesori și restul personalului.

5 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Dacă nu te-ar obliga să porți uniformă ai fi in stare să vii în curu' gol la ore!

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru gabicoo):

Păi și ce acum nu așa vin? Atât la ei cât și la ele au o ținută de zici că tocmai ce au scăpat din cușca cu lei. Uniforma ar fi binevenită, atât pentru elevi cât și pentru profesori și restul personalului.

| dinaprilie a răspuns:

Salut, exista probabil o sumedenie de raspunsuri pe aceasta tema. Una dintre ele ar fi ca fiecare scoala, liceu isi poate exprima propriile reguli ( de multe ori agreate cu consiliul de parinti ) in ceea ce priveste aceste lucruri. Alt raspuns ar putea fi ca sa va deosebeasca repede pe elevii acelei institutii fata de alti copii care nu apartin acelei scoli sau liceu etc. Intreaba diriginta care este motivatia din spatele acestei reguli si foarte posibil sa primesti un raspuns pertinent!

| GPA a răspuns:

Din punct de vedere administrativ, la nivel de școală, instituție de învățământ, uniforma oferă o diferențiere de statut dintre elev, profesor sau un oricare alt vizitator obișnuit, care nu aparține acelui colectiv.

Părere personală, nici eu n-am fost de acord, niciodată, să mi se impună o anumită costumație pe care nu o simt comodă, în care nu mă simt bine, nu arăt bine, care mă jenează, care stârnește tot felul de comentarii din partea altora, pentru că am trecut prin multe situații de genul.
Am propus la un moment dat o petiție, către director, pentru a elimina uniforma. S-a semnat pentru acest lucru, fiecare își exprima acordul. Gândește-te că, la momentul acela, prin clasa a 9-a, voturile au fost oricum in favoarea mea, o pondere destul de mare pentru cei care nu doresc uniformă 77%. S-a renunțat după aceea la uniformă. Ți se impunea înainte, chiar de la intrare, să porți uniforma, în inspecții era o obligație, nu exista scuză, împrumutai de la ceilalți. Era un chin uniforma și consider că este în continuare. Mă îmbrac așa cum mă simt eu bine, poate nu-mi place să port un sacou "prăpădit", nici măcar de calitate(sacoul acela era penibil), care să mă facă să arăt ca bunicu' laughing, serious...
Uneori poți schimba regulile, cu cât sunteți mai mulți care doresc să schimbe ceva, cu atât cresc șansele de-a schimba ceva. Unde sunt mulți, puterea crește.
Depinde și de director foarte mult, la mine cel puțin a fost îngăduitor, a înțeles și s-a făcut acest Poll. Nu știu la tine cum se reflectă situația. Trebuie să se propună doar și să aștepți răspunsul.

| SingleForOne explică (pentru GPA):

Profesorii, directorii, secretara, etc purta uniforma cu emblema școlii? Despre asta voiam să vorbesc.

| GPA a răspuns (pentru SingleForOne):

Ce relevanță ar avea dacă poartă sau nu emblema școlii în piept prin uniforma. Ei au funcție mare, au o costumație adaptată colectivului. O parte vin în cămașă, alții au un sacou, o bluza asortata la cămașă, vestimentația lor nu este bătută în cuie. Eu cred că pe tine te interesează mai mult "de ce să fiu obligat să port"...