| Lightdark a întrebat:

De ce unii cred că oamenii nu au ajuns pe Luna și că a fost o minciună adică gen unii zic că s-ar fi filmate într-un studio eu unul chiar cred că au ajuns pe Luna și chiar cred că vom putea explora spațiul cosmic în următorii 100 de ani foarte bine poate chiar vom putea explora și cuceri planeta Marte voi ce credeți este sau nu o minciună aselenizarea pe Luna?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Pentru că pe planeta asta există oameni dispuși să creadă absolut orice teorie a conspirației.

Dar pentru orice om rațional nu există absolut nicio îndoială că aselenizarea a fost reală.

Cât despre eterna întrebare a conspiraționiștilor "dacă a fost reală, atunci de ce oamenii nu s-au mai întors acolo?", răspunsul este foarte simplu: Din cauza bugetelor astronomice necesare pentru aceste misiuni și a riscurilor majore pentru echipaje. Mulți factori decizionali nu văd rostul în a cheltui sute de miliarde de dolari și a risca viața astronauților dacă nu există o miză foarte clară.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca pe lumea asta vor fi intotdeauna oameni pusi pe cearta si controverse, din cauza ca sunt nemultumiti de viata lor, patetici, avand frustrari personale pe care in loc sa si le rezolve, sar asupra altora si le fac viata un calvar, sau ies cu gura mare si contrazic pe oricine si orice.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Teoria conspirației. Sau o minciună care a costat 18 miliarde $. Tu ce crezi?

| Frank51 a răspuns:

Eu cred că e reală, și faza cu oamenii care cred că e fake se întâmplă prin state probabil, că pe la noi se cam crede.

| Mayhem666 a răspuns:

Oamenii care cred ca aterizarea pe luna este falsa, sunt probabil aceeasi oameni care cred ca pamantul este plat. Acest tip de oameni sunt mai bine evitati.

Răspuns utilizator avertizat
| carevaescu a răspuns:

People entru ca pamantul este plat, si na, luna e proiectata de catre un disc mare instalat pe Mauna Kea. ¯\_(ツ)_/¯

| adryang78 a răspuns:

Nu toată lumea crede că s-a ajuns pe Lună. E foarte posibil ca filmarea să fi fost "măsluită", ca să le ia fața rușilor în Războiul Rece. Marea întrebare este: dacă s-a ajuns pe Lună, de ce a fost singura expediție? De ce, de atunci și până azi, nu au fost trimise echipe de explorare?

| Dragobeta a răspuns (pentru adryang78):

Tu de cate ori ai fost in Patagonia? Daca ai fost o singura data, marea intrebare este: de ce nu te-ai mai dus?
Toti justificati ca nu se pun mai multe avioane de cursa pentru ca un avion costa scump. Stii cat costa o naveta, racheta care o lanseaza, echipamentele toate, pregatirea astronautilor?

| Dragobeta a răspuns:

Astia care nu cred ca oamenii au ajuns pe Luna sunt cei care pupa moaste si cred neconditionat ce le spune popa. Sunt toata ziua in biserica si niciodata in biblioteca. Repeta in turma ce zice unul care _evident_ vrea sa-si bata joc de ei. Nu au suficienta minte sa se intrebe singuri: e asa? Ei cred neconditionat ceva ce le este spus "cu convingere". Cum zice si popa in biserica. "Va spun eu, asa este. Nu pot dovedi, dar asa este."

| KovacsB a răspuns:

Pentru ca era imposibil cu tehnologia de atunci.