| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca-n urmatorii 50 de ani, omul poate pasii pe Marte?

Răspuns Câştigător
| VladSilviu a răspuns:

Am citit toate raspunsurile si mam ingrozit. unu spunea ca omu a pasit deja pe marte, altu spunea ca nu au loc in racheta de atata apa si mancare laughing fereasca sfantu, pe langa ca nu ati vazut in viata voastra un documentar NASA intrati pe site-uri gen asta si postati fel si fel de prostii inutile si fara rost.
Da, omul va pasi pe Marte cu siguranta, si sa nu crezi ca se duc pana acolo doar cu scopul de,, AM PASIT PE MARTE,, ei au trimis sonde care au prelevat date concrete despre presiune, clima etc. vor merge acolo, vor lua de pe Pamant zeci de tone de efect de sera (un gaz care incalzeste planeta) care pentru noi e tragic, pentru Marte e benefic. Una dintre problemele principale care au fost studiate zeci de ani a fost: omul ajunge acolo ce se va intampla cu el pe plan psihologic? este un sentiment foarte straniu sa fii singur pe o alta planeta, cat despre alimente, sa nu crezi ca vor face gratar si vor juca tenis de camp, vor avea in asa zisa,, racheta,, absolut toate conditiile de supravietuire pe plan alimentar, asta e deja un subiect,, fumat,, pentru mine, e prea la mintea cocosului.
si ca sa mai raspund la o intrebare foarte frecvent pusa pe acest site: exista extraterestrii? WOW. nu ma, cred ca suntem buricul universului, noi suntem singurele specimene din miliarde de galaxii happy Cred ca ar fi o MARE pierdere de TIMP si SPATIU din partea lui Dumnezeu sa ne faca doar pe noi, nu credeti? happy
Daca Dumnezeu e raspunsu am gresit intrebarile!

50 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

In urmatori 20 de ani vom fi pe Marte.

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Si pentru ce am merge acolo?

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Din curiozitate, este in natura noastra de a merge mai departe, de a descoperii si a sti mai multe.

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Din parti. se vede ca vorbesti din jacuzzi. dupa rationamentul asta al tau mai intai ar trebui sa mearga pe soare ca e mai interesant laughing

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu prea ai inteles, crezi ca pe Luna sau dus ca sa descopere ceva anume, mu stiau aproape totul si totusi sau dus, Planeta Marte nu mai are multe enigme si totusi o sa ne ducem in vizita acolo. Deja pregatiri se face.

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Deci nu vorbeai din jacuzzi? mie mi se pare aberant sa se mearga pe marte cand deja se stie ce e acolo. mai bine ar de mancare la aia flamanzi de banii aia.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu daca voi veti ajunge pe Marte, dar eu sunt sigura ca voi fi in cer.

| Seby90 a răspuns (pentru EmaS):

Nu putem grabi lucrurile cumva? Vorbim cu domn director, da trebuie doar sa vrei...

NOname
| NOname a răspuns:

De putut, poate, dar nu cred că o va face (aşa de curând).
Plus, vor fi nişte cheltuieli..."enorme" e puţin spus, care nu se justifică.

| AvalohAlyn a răspuns:

Cred in Dumnezeu dar cred si in faptul ca exista viata si pe alte planete.Sunt multe planete din afara Sistemului nostru Solar care sunt probabil locuibile, eu sper ca in 50/100 de ani sa se descopere viata pe alte planete daca nu pasirea pe Marte.

| harciog a răspuns:

E ceva sigur asta dar si mai sigur este ca nu vom sti decit dupa alti zeci de ani...

| Woodenpints91 a răspuns:

Ar trebui să-mi pese dacă va păşi sau nu omul pe marte în următorii 50 de ani?
În următorii 50 de ani, cel mai probabil am să fiu mort, sau orice în afarăde astronaut, deci nu văd cum m-ar afecta asta, indiferent de rezultat.

| Inferno a răspuns:

Teoretic ar putea, dar numai dus, daca ma intelegi. Pentru ca echipajul sa fie in siguranta e nevoie de ceva mai mult timp.

| WR104 a răspuns:

Nu vom ajunge niciodata pe marte, ar necesita prea mult deranj pentru nimicul care se afla pe marte, nu cred ca oamenii vor fi de acord cu folosirea resurselor Pamantului doar pentru a ajunge intr-un loc in care nu are rost sa mergi.

| pwp a răspuns:

Asa cred.

| Musique a răspuns:

De ce nu?
Iar peste 100-150 de ani vom locui acolo.

| venusdoom a răspuns:

Poate homo sapiens sapiens a pasit pe Marte, dar asta nu inseamna ca masele de prosti trebuie sa afle. Corect?

| anonim_4396 explică (pentru venusdoom):

Posibil.

| Akid a răspuns:

Nimeni nu stie ce se va intampla. Poate da, poate nu!

| RAY a răspuns:

Eu nu ma gandesc la viitor nu-mi pasa de el, imi pasa de prezent cel mai mult, nu stiu, de fapt deja am ajuns am trimis robotei deci o parte din noi a fost acolo

| doctorandus a răspuns:

Cu cateva zeci sau sute de miliarde de dolari cheltuite omul va putea pasi pe Marte, insa nu se va putea intoarce de acolo. Drumul nu e cu dus-intors, e numai cu dus, ca nu prea ai cu ce sa lansezi o racheta de pe Marte.

| positivity a răspuns:

Sincer, nu cred.
Durează foarte mult până ajungi pe Marte, şi în tot drumul acesta ai nevoie de mâncare şi apă. Ambele se vor consuma cândva, iar dacă ai rămâne fără, ai muri.
Dacă ar construi o mașinărie care produce mâncare, sau care s-ar mişca foarte repede, aş mai zice că poate va păşi omul pe Marte, dar aşa cu tehnologia de astăzi, nu cred.

| Duucu a răspuns:

Doar daca fumeaza ceva bun... oh go on

| dragos9234 a răspuns:

Da!

| OOOLEOOO a răspuns:

Da,visele pot deveni realitate.
Tot cea ce ne trebuie sunt resurse pentru a intretine calatoria.

| Seby90 a răspuns:

Rusii au trimis sonde pe venus in 1960-1970, de fapt au trimis in jur de 7 daca nu ma insel.

Nu tine de tehnologie, pentru ca nu asta este problema, problema este drumu pana pe marte, si faptul ca acei oameni trebuie sa aiba resurse (apa, mancare, aer) indeajuns incat sa le ajunga pentru atata timp.

La nivel tehnologic nu avem dubii, in 20 de ani cel mult vor exista pcuri cuantice, laptopuri care vor fi mai inteligente decat un om; etc etc.

| Chαяtreux a răspuns:

Chiar mai devreme.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine traieste atat si cine ajunge acolo.la cati ani trebuie sa plece un om ca sa ajunga la 50 pe marte?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și da, și nu. Dacă lumea va avansa și nu involua, da. Există tehnologie destulă, dar o parte din ea prostește dacă e folosită incorect și de cine nu trebuie.
Și probabil s-ar schimba lucrurile și pe Marte, s-ar mai dezvolta diferite ființe cu viață, apă (pff, am un lapsus) care vor asigura oamenilor un trai normal.
Nu ar fi nasol că și așa Terra e suprapopulată. Poate ne mutăm că știi expresia „I can't live on this planet anymore!".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Omul poate pasi pe marte si acum dar sunt costurile prea mari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabil daca va fi nevoiestraight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E posibil.din ce vad prin documentare, cred ca in 50-60 de ani vom avea tehnologia necesara.

| Zatharra a răspuns:

Dacă mai ajunge omenirea până acolo...tot ce e posibil.

| qMisaki a răspuns:

Da, pentru ca tehnologia va avansa, si la fel si robotizarea.
Pentru ca omul va mai abmitios atunci.
Pentru ca companiile aeriene vor fi mai dezvoltate.
Pentru ca lumea nu va mai avea resurse, si vom fi nevoiti sa apelam la alte planete si la mari si oceane. Acestea vor fi resursele principale de hrana.
Sper ca te-am ajutat!

| IepureleCuLopată a răspuns:

S-ar putea, depinde de cum se dezvoltă lumea.

| vlady434 a răspuns:

Tinand cont de ritmul in care evolueaza tehnologia, te poti astepta la orice.Nu neaparat pe Marte, pentru deja s-a mai descoperit o planeta care are atmosfera asemanatoare cu cea a Pamantului.Lucrurile vor fi mereu in miscare, si personal eu cred in locuirea pe alte planete. Sper ca te-am ajutat.

| CamiiBăă a răspuns:

Eu cred ca da.Deoarece in 50 de ani tehnologia va avansawinking. Funda?