| aicinuehi5 a întrebat:

De ce va place sa denigrati cultura romaniei, spunand ca un Eminescu,un Rebreanu,un Enescu, un Cioran, un Eliade, un Ionescu, un Istrati, un Celidilache, spunand ca ai nostri sunt doar niste mediocrii comparand cu cultura universala, si alor sunt niste genii, popoare de genii, cum sunt suedezi, rusi, polonezi, nemti, americani, czechi, unguri(din Ungaria), toate popoarele nasc genii, doar romanii nu pot...De ce ziceti asa? Prin ce gastigati voi? Va simtiti mai smecheri in piela voastra spunand gargariile astia?

"Sunt fan Liszt si Dosvtijeskij, asa ca ma p***sh pe Enescu si Eliade, traiasca Rusia si Ungaria". Vai de capul vostru.

6 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Are dreptate.

| Cosmotel a răspuns:

Cine spune asta?
cred ca-ti faci singur filme in cap. tongue

| asile2 a răspuns:

Pentru ca Romania este o tara de inculti!
Care nu stie sa mai aprecieze nimic si nu mai poate sa isi dea seama ca au un cap pe umeri si un creier! Asculta ce spun ceilalti din afara tarii fara sa mai treaca informatia prin filtru mintii! Alt motiv ar fi faptul ca multi copii din ziua de azi nici nu mai stiu de geniile romaniei ci doar de metin, perfect world, facebook, etc! fundita?

| BluishAngel a răspuns (pentru asile2):

Sunt de acord cu tine, dar nu si cu inceputul "Pentru ca Romania este o tara de inculti!".Nu e adevarat.Doar fiindca unii sunt prosti si nu au chef sa invete, nu inseamna ca toata Romania e asa.Asta se crede deoarece sunt promovate doar exemplele negative si toti copiii usor influentabili se dau dupa ele.Adica daca toate pitzipoancele,cum ar fi Tonciu si Buruiana sunt promovate,ce altceva poti crede? Insa fii sigura ca mai exista si oameni destepti in toata tara asta,mai exista o urma de speranta,nu toti sunt asa. Daca nici la scoala nu mai sunt promovate decat rar exemple pozitive( Eminescu, Eliade etc) cum se pot aprecia acesti oameni intelingenti? Si da, sunt genii, mai ales Eminescu, dar unii nu mai au simtul patriotic in ei.Solutia pentru ei e usoara: sa plece din tara, sa uite limba romana si sa mearga in tarile pe care le considera creatoare de genii.
In fine, cum am mai zis, nu toti oamenii sunt prosti, deci sa nu generalizam.

| asile2 a răspuns (pentru BluishAngel):

Nu toti dar majoritatea!

| asile2 a răspuns (pentru BluishAngel):

Nu toti dar majoritetea! :-)