| david1996 a întrebat:

De ceva vreme nu mai pot emite pretentii de elev bun. Nu stiu ce s-a intamplat cu mine. Cand invat nu mai pot fi constient de ceea ce citesc. Urasc faptul ca sunt pus in postura de elev slab. Am deficit de atentie. Poate asta e problema. Cand m-am nascut, pentru mai multe secunde nu am putut respira, iar creierul nu s-a oxigenat cum trebuie.
Cand deschid caietul, parca ma uit in gol, am senzatia ca nu inteleg nimic. Nu ma pot concentra la invatat. Citesc un enunt, cel mult o fraza... apoi ma uit in gol. Obosesc repede. Pana la urma, citesc lectia de doua ori si zic ca am invatat. Nu pot face nimic.
Dau funda, daca ma puteti ajuta cu ceva.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

*Invata intre orele 9-13 si 16-19
*Automotiveaza-te si scoate-ti din minte gandul ca ai avea deficit de atentie. Nu ai!--- la toti ni se intampla ca mintea sa refuze mai ales cand ii spunem "trebuie"! Nu-i spune "trebuie " --- spune-i " poti "!
* Fa pauza activa, de 10 min, dupa fiecare transa de 20-30 min. de invatat
*Fa-ti fise de invatare : cartonase care au pe o parte intrebarea si pe cealalta raspunsul, sau pe o parte un termen si pe cealalta definitia --- intocmeste-le in functie de specificul materiei de invatat.
*Testeaza-te singur cu ajutorul cartonaselor--- in felul acesta mintea este impiedicata sa vagabondeze iar informatiile se fixeaza mai bine.

1 răspuns:
| zurick a răspuns:

Ii mult mai usor sa le combini...Nu stiu cum sa ma exprim oricum zic ca ar trebui sa inveti 5 minute(sa zicem) si 10 in care sa faci ceva sa-ti umple oarecum energia.