| anonim_4396 a întrebat:

De cine a fost inventat becul?

11 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Thomas Edison.

| andreig a răspuns:

De Mos Craciun de la Polu` Nord pentru ca la el era noapte 6 luni pe an si tot el a inventat si ochelarii de soare pentru celelalte 6 luni din an.

| laramaria a răspuns:

Thomas Edison, caruia surprinzator sau nu ii era teama de intuneric...

| julliano a răspuns:

Thomas Alva Edison

| Encore a răspuns:

De mine in orice caz nuhee hee
Sincer nu stiu... De ce te intereseaza vrei sa iesi la o bere cu el/ea?hee hee

| Daisy. a răspuns:

Thomas Alva Edison tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De un ucenic al lui Edison. Edison a prezentat inventia ca fiind a lui, cum a facut cu multe altele. Chiar nu stiai? Ca e deja e clasica treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@bro-pai edison numai asa a stiut sa prospere.asa a facut si cu nicolai tesla.am sa pun aici un citat, sursa nu o dau pentru ca nu o cunosc, il am scos de foarte mult timp, referitor la activitatea lui tesla in cadrul companiei lui:
''Electricitatea a fost introdusă în New York la finele anilor 1870. Lampa incandescentă a lui Edison a facut ca cererea pentru curentul electric sa explodeze. Fabrica sa de curent direct din Pearl Street (Manhattan) devenea rapid monopol. Edison ştia prea puţin despre curentul alternativ şi nu vroia să înveţe mai mult. L-a angajat totuşi pe Tesla, oferindu-i 50.000 pentru perfectionarea generatoarelor si motoarelor electrice Edison. Tesla şi-a îndeplinit sarcina dar… nu aprimit nici un cent în afară de următorul comentariu: "Când vei deveni un american complet matur vei şti să apreciezi o glumă americană". Şocat şi desgustat, Tesla a demisionat imediat.''
asta inseamna america.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Thomas Edison

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Thomas Edisonwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Encore... daca ai mai mult de 13 ani si nu stii cine a inventat becul este intr-adevar grav