| fadnox a întrebat:

De curiozitate, ce se studiază la psihologia de a zecea?

9 răspunsuri:
| fadnox explică (pentru Crucified):

Ei, treaba e ca am inceput scoala
dar multumesc frumos, am sa ma uit

| Crucified a răspuns (pentru fadnox):

Eh...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tocmai am terminat a 10-a.
La psihologia vei studia in ordinea aceasta (cred) urmatoarele:
- o introducere despre psihologie ca stiinta
- procesele psihice cognitiv-senzoriale (senzatiile, perceptiile si reprezentarile)
- procesele psihice cognitiv-superioare (gandirea, memoria, imaginatia, limbajul)
- procesele psihice reglatoare (morivatia, vointa, afectivitatea si atentia)
- personalitatea (imagineaza-ti-o ca pe o placinta cu cinci feli care cuprinde: temperamentul, caracterul, aptidudinile, inteligenta si creativitatea)
Sper ca am dat un raspuns complet, daca mai vei sa stii ceva am caietul aproape. happy

| fadnox explică (pentru anonim_4396):

Intreb doar din curiozitate, sa stiu la ce sa ma astept, voiam sa stiu daca nu se compara cumva cu logica, nu mi-as mai face sperante...

| anonim_4396 a răspuns (pentru fadnox):

Nu, e psihologie. Bazele psihologiei mai bine zis (ceea ce face ca primele lectii sa fie destul de neinteresante)
Nu sunt foarte sigura ce vrei sa spui prin "compara cu logica", dar oricum nu.
Daca psihologia se compara cu logica? Incercai sa ma intrebi daca seamana ca materii? Pentru ca nu seamana. Sau daca este predata ea ca si cum ar fi ceva asemanator cu logica? Nu. Psihologia este stiinta sufletului, de la asta am pornit.

| fadnox explică (pentru anonim_4396):

Mda, gresit spus `se compara`
banala apropriere e ca am face cu acelasi profesor, care ne-a spus ca are sa fie mai mult greu decat ce a fost anul asta, la logica adica
voiam doar sa stiu cu ce sa mananca

| JustSolutions a răspuns:

Se sdudiaza mai ales trasaturile de personalitate, personalitatea in general, caracterul, temperamentul etc sper ca te-am ajutat

| M1Man a răspuns:

Prostii gen:tip de caracter, fericirea, memoria si nu mai stiu ce pentru ca am cam dormit la orelaughing