| anonim_4396 a întrebat:

De exemplu daca termini Facultatea de Litere, te poti face jurnalist, am auzit ca te poti face si fara sa faci Facultatea de Jurnalism?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pana acum mi s-au dat doua raspunsuri care nu au nici o logica, care exprima nu mai ura si nimic bun.

| moshulica a răspuns (pentru anonim_4396):

Domnisoara, credeam ca ati inteles ca NU trebuie sa ai studii de specialitate pentru a fi angajat ca jurnalist. Patronul angajeaza pe cine vrea el. Va asigur ca faptul ca scrieti "nu mai" in loc de "numai" nu va fi mai important decat potentialul dv. de a provoca internautii sa acceseze paginile create de dv., nu conteaza prin ce mijloace ii incitati.

| 1918 a răspuns:

Fiind un maestru al cuvintelor, sigur ca poti.

| moshulica a răspuns:

DA, ca sa ajungi jurnalist nu trebuie sa stii bine limba romana. O dovedesc cam 90% din jurnalistii nostri, care sunt insa extrem priceputi in punerea de intrebari de o stupiditate greu de atins de oamenii obisnuiti si in formularea unor titluri fara legatura cu continutul articolelor dar in care trebuie strecurate obligatoriu cuvintele bomba, nemaiintalnit, nemaiauzit, distruge, razboi etc. Chiar se recomanda si niste dovezi clare de incultura, pentru ca fraierii sa dea un click pentru a putea injura nitel pe respectivul "jurnalist", in comentarii. Daca pana aici te incadrezi, mai trebuie doar sa ai pielea groasa, sa rezisti la atatea injuraturi din partea celor care mai stiu cate ceva din gramatica limbii romane si esti perfect inca de acum sa devii jurnalist in Romania.

| anonim_4396 explică (pentru moshulica):

Ai uitat cateva clisee: ''Demential, fabulos, socant, jihad, fortele oculte, de necrezut''.

| moshulica a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru completare, e bine-venita! Dar lista e in continua extindere. Azi, in titlurile stirilor am mai dat de "aroganta" si "naucitor".