| cryyyssssssss a întrebat:

Dintre facultatea de jurnalism si cea de litere care credeti ca este mai buna?

2 răspunsuri:
| Bogdan_Numai_1991 a răspuns:

Depinde ce iti place mai mult,amandoua sunt foarte abordabile si iti dau locuri de munca in egala masura, dar la litere este mai mult de tocit, dar daca iti plac persoanele si oamenii o recomand pe cea de jurnalism, daca vrei iti pot povesti mai multe pe mess, deoarece sunt facultati foarte asemanatoare dar sunt frumoase.

| AndrewLeed a răspuns:

Ambele facultati se incadreaza la un nivel mare, deci ambele sunt de recomandat. E o diferenta intre cele 2 si anume: Facultatea de litere are un orizont mult mai larg la o angajare.inca din timpul facultatii poti da examen si iti poti lua autorizatie de traducator si poti profesa pe cont propriu sau in colaborare cu o firma.
poti lucra ca profesor, poti face meditatii, poti fi traducator, poti lucra intr-o agentie de turism, la partea de resurse umane a unei firme. Facultatea de junalism si stiintele comunicarii te incadreaza in domeniul mass-media (radio, televiziune, ziare, reviste, agentii de presa), in agentii de publicitate, in domeniul relatiilor publice, in departamente de comunicare. E decizia ta unde vei merge happy Bafta multa!