| anonim_4396 a întrebat:

De la ce vine și ce înseamnă cuvântul, uneori porecla sau alintul, "Coco"?
Există melodii unde este folosit acest cuvânt, porecle, nume date animalelor, păsărilor, etc.
De ce e așa de des intâlnit?
De unde provine?

Răspuns Câştigător
| NoisyLight a răspuns:

Este un nume cu sunete simple și tari, ușor de auzit și de ținut minte. Printre altele, este folosit ca denumire pentru cocaină.

| Sekim a răspuns (pentru NoisyLight):

Aia e coca sau zapada, nu coco rolling on the floor rolling on the floor

| NoisyLight a răspuns (pentru Sekim):

Da-da, poate în visele tale umede.
Ești total pe lângă argouri și slanguri. Nici nu ți-au trecut coșurile și deja te dai gangster pe net. laughing
Ia cu pâine, băiețel, un mic exemplu cântat: https://m.youtube.com/watch?v=6vYnas6q3Sg

| Sekim a răspuns (pentru NoisyLight):

Am inteles, om frustrat. I m out happy

| NoisyLight a răspuns (pentru Sekim):

OK, ia-ți suzeta și rânjește la alt topic.

7 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Balsamul Cocolino, numele Coco, Costel, Costica. Nu este mai des intalnit decat alte nume (generale).

| TheGentleman a răspuns:

Coco este prescurtarea prenumelui Cornel.

Multor "Cornei" li se spuneau Coco in cartierul meu

| Sekim a răspuns:

Probabil la originea cuvantului era un nume si a fost ori o prescurtare ori o porecla oarecare. Acum, e folosit des pentru ca deja la unele animale numele Coco este prea comun. Cum la caini de exemplu iti vine in cap Rex din instinct, asa e si la alte animale. Acum, sa spui un nume e irelevant pentru ca nu ai de unde sa ghicesti si nu ar fi cu adevarat o informatie adevarata, doar o parere. Totusi, parerile unora si ideile sunt cu adevarat amuzante, Coco de vine de la Costel rolling on the floor rolling on the floor. Parerea mea sincera e ca daca vrei sa aflii originea cuvantului trebuie sa privim cu mult mult timp in urma, poreclele au existat dintotdeauna.