| Frank51 a întrebat:

De obicei, dupa cat timp se elibereaza diplomele de bac? adica, dupa cat timp ajung la institutiile de invatamant? Si care sunt sansele ca unele institutii sa primeasca diplomele mai tarziu? La mine la liceu toti absolventii se plang ca nu si-au primit diplomele nici dupa un an. Eu am absolvit anul acesta dar am luat bacul in toamna, care ar fi intervalul in care ajung diplomele?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai uitat că trăim în România şi aici ORICE este posibil? =))

Conform Ordinului M.E.N. nr. 5565/2011 ( modificat prin O.M.E.N. nr. 3838/11.07.2014 ), Diploma de BAC ( sau "Adeverinţă care atestă promovarea Examenului Naţional de Bacalaureat" ) se eliberează în termen de 15 zile ( atenţie, zile LUCRĂTOARE ) de la examenul respectiv - deci, în maxim 15 zile DUPĂ data de 10 iulie ( când s-au afişat rezultatele finale de la BAC )!

"SECŢIUNEA 1 - Actele de studii :

ART. 5 - (1) În termen de 15 zile de la finalizarea studiilor/examenului de absolvire, actele de studii se întocmesc de către unităţile de învăţământ, se semnează si se
stampilează de către persoanele indicate pe tipizat, pentru toţi absolvenţii care au promovat nivelul de învăţământ/examenul." - SURSA = O.M.E.N. nr. 5565/2011 de la linkul :
http://www.isj.gl.edu.ro/......studii.pdf

Având în vedere că Adeverinţele care vi s-au eliberat sunt valabile cel mult 12 luni, înseamnă că este "obligatoriu" ca, în cele 12 luni, să vi se elibereze Diploma de BAC :)
De obicei, Diplomele se eliberează în 6-12 luni de la promovarea BAC-ului...

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......dau-funda/

http://www.tpu.ro/......le-ix-xii/

Toate cele bune!

1 răspuns:
| pilaf a răspuns:

În mod normal, ar trebui să fie eliberate începând cu 30 de zile după promovarea examenului de BAC. Dacă durează prea mult, poți face o reclamație la Minister.