| KaanNoah a întrebat:

De unde pot invata spaniola de la 0? Am incercat aplicatia Duolingo, dar e din engleza in spaniola, nu din romana

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai un plan de invatare a unei limbi, sa stii cu ce sa incepi, ce sa faci

trebuie sa incepi cu primele 1000 de cuvinte cele mai populare, le repeti pana iti intra in memoria de lunga durata, nu ai de ales

https://1000mostcommonwords.com/1000-most-common-spanish-words/
si primele 100 de verbe
https://www.linguasorb.com/spanish/verbs/most-common-verbs/
obligatoriu le conjugi si le repeti pana iti intra in memorie
creezi simple propoziti, sintaxa e ca in romana
apoi asculti desene animate, citesti scurte povestiri, vb cu spanioli pe discord, scrii micii propoziti si tot asa

1, vocabular =baza unei limbi

2, Gramatica

3, A te folosi de limba respectiva

spaniola este usoara

| Furnicuta000 a răspuns:

Spaniola e foarte usoara, se aseamana foarte mult cu limba romana deci ar fi cam a 2 a cea mai usoara limba (dupa italiana) pentru un vorbitor nativ de romana. Cauta un serial sau mai multe si dupa cateva sezoane o sa vezi ca intelegi aproape tot.
Apoi citesti o carte de gramatica sa te pui la punct.
Daca deja intelegi spaniola si poti chiar sa spui cateva cuvinte, nu se cheama ca o inveti de la 0.