| dannydarkangel a întrebat:

De unde vine "expresia" de "Si tu Brutus?". Are vreo explicatie istorica sau ceva de genul acesta?

Răspuns Câştigător
| RaZzzWaNnn a răspuns:

Da,se refera la moartea lui Cezar, imparatul roman care a fost omorat de fiul sau Brutus. Cezar spune "si tu Brutus?" pentru ca erau multi care incercau sa-l ucida si pana la urma se pare ca fiul sau l-a omorat. ...parca asa era toat povestea

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Expresia a fost spusa de Iulius Cezar, atunci cand a fost asasinat, in Senatul Roman, de cativa conspiratori, printre care era si fiul sau adoptiv, Brutus. Reprezinta expresia uimirii atunci cand cineva, pe care il consideri prieten, iti face ori iti spune ceva, la care nu te astepti de la el, mai ales ceva rau. Numai bine!

| uirebitpunctro a răspuns:

Iti explic eu:
Un tip pe nume Cezar era pretenar bun cu un altul pe nume Brutus.
Lucrau amandoi la o multinationala si se intalneau adesea in pauza de masa ca sa isi savureze tigara joint.
Cu ocazia asta, Cezar se tot plangea amicului sau ca are o nevasta rea de musca ( nimfomana) si ca de fiecare data cand ajunge acasa o gaseste ba cu vecinul de la 8, ba cu baiatul care aduce laptele.
Brutus incerca de fiecare data sa isi imbarbateze amicul si ii spunea ca asa sunt femeile, deci nu are motive sa isi faca sange rau.
Intr-una din zile Brutus a trimis vorba la servici ca se simte rau si nu poate veni, deci Cezar si-a fumat singur joint-ul in pauza de masa.

Pe la 16, a iesit din tura, a ajuns acasa si, cand a intrat in dormitor, a gasit-o pe nevasta-sa impreuna cu vecinul de la 8, cu laptarul si ...CULMEA, cu Brutus ( care, dupa stilul vioi, nu prea parea bolnav).
Cezar a simtit ca i se inmoaie genunchii si s-a lasat moale pe podea.
Inainte de a fi lovit de un atac de cord, a mai avut puterea sa ingaime cuvintele alea ( ramase celebre de atunci): "Si tu Brutus?"

Cam asta-i povestea ( varianta short). Sper ca am putut sa iti largesc orizontul intelectual si sa iti atrag atentia ca nu trebuie sa fumezi etnobotanice cu nimeni in pauza de pranz.

Succes in viata si mai pune si tu mana pe o carte din cand in cand.

Iti recomand una numita "Istoria Imperiului Roman"

Pa, pa!

| ReggaeGirl a răspuns:

Este vorba de cezar iuluis caius care a fost sechestrat de niste oameni printre care si fiul sau adoptiv Brutus...Cand Cezar l-a zarit a spus:"Si tu Brutus"? a ramas o expresie cunoscuta in istorie... FUNDA PLIIZZZZ