| anonim a întrebat:

De unde vine expresia "puntea suspinelor"?

Răspuns Câştigător
| Wtf9000 a răspuns:

Privelistea de pe Puntea Suspinelor era ultima vazuta de detinuti pana sa fie inchisi. Numele a fost dat de lordul Byron in secolul 19. Vine de la sugestia ca prizonierii suspinau la ultima pe care o aveau asupra Venetiei, inainte sa fie dusi in celule.

5 răspunsuri:
| Wtf9000 a răspuns:

P. S. la ultima privire tongue

| hashe86 a răspuns:

Ce mai poti spune dupa grim, care mereu vine atat de bine pregatit.winking

| BluePuff_3062 a răspuns:

Nu stiu.Stiu doar ca e un epitet simplu.La cls a 5-a, cred si eu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la povesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa numita "Pozzi" sau "Piombi", inchisoarea Palatului Dogilor, devenise insuficienta din cauza numarului crescut al prizonierilor. S-a decis atunci construirea unei noi inchisori, langa rio di Palazzo. Noua constructie a fost incheiata in 1610 si a fost legata de Palatul Dogilor prin aceasta Punte a Suspinelor, terminate cu 8 ani mai tarziu. Puntea si-a capatat acest nume pentru ca, dupa ce erau judecati, prizonierii care erau dusi sa-si ispaseasca sentinta mai aveau ocazia sa vada laguna, pentru o ultima data, doar prin cele doua ferestre din marmura perforate ale podului.