| RoxyGirl a întrebat:

Deci...cum sa incep? sunt in clasa a 7a si mi se pare super extra mega greu fata de clasa a 6a. Pana acum am avut numai medii de 10, iar mediile generale tot 10.Problema e ca sunt materiii foarte foarte grele si momentan am un 8 la bio, un 9 la fizica si am dat 2 teste la care cred ca o sa iau 9.In clasa cu mine mai sunt 2 fete, la fel de bune. Ei, ele au numai 10 pana acum. Prietena mea si colega mea de banca imi spune mereu ca nu sa iau premiul 1 anul acesta si ma cam demoralizeaza.Eu vreau sa am medii de 10 ca si anul trecutinsa nu stiu ce sa fac, mai ales ca ma simt demoralizata... Un sfat? Va rooog?! Fundahappy

Răspuns Câştigător
| frumushika09 a răspuns:

Clasa a 7a nu e chiar grea. Eu sunt in clasa a 8a unde chiar este o presiune foarte mare. In clasa a 7a mai mult am recapitulat materiile din anii trecuti. Singurele noutati sunt la matematica, unde mai inveti radicalii si la biologie. Chimia mie nu mi s-a parut grea pentru ca in clasa a 7a erau doar chestiile fundamentale, iar acum am dat de greu. In primul rand trebuie sa te gandesti ca e ca in anii trecuti...asa cum ai obtinut in anii trecuti 10, asa poti sa o faci si anul asta. Nu e mare diferenta, doar sa fii mai atent si intelegi tot...sa vezi ce usor trece anul si ajungi in clasa a8a! Succes!

9 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Roxy, ce pot sa-ti zic? In nici un caz nu cred ca trebuie sa te demoralizezi daca n-ai luat neaparat zece. Din cate stiu eu, 8 si 9 sunt note bune si foarte bune (mai ales 9), asa ca nu e cazul sa vorbesti despre demoralizare. Insa e bine ca tinzi spre perfectiune scolara, adica spre nota zece. Daca te pregatesti serios, sper sa vina si notele de zece. Capul sus, strange din dinti si da-i inainte cu invatatul! Eu iti urez mult succes!
A, si sa nu uit: felicitari pentru mediile de zece pe care le-ai obtinut pana acum!
Bafta multa!

| xxdd a răspuns:

Daca ai avut inainte 10 crezi ca e obligatoriu sa ai si in continuare?! ...cand o sa fi la liceu ce o sa faci?
Am colegi care au terminar generala cu med 10 si la liceu. pauza oh go on

| Konata a răspuns:

Sa stii ca clasa a saptea e cea mai gre, tu trebuie sa inveti si gata, daca iti mai spune colega ta ceva ii spui sa-si vada de treaba ei.

| neekole a răspuns:

Trezeste-te la realitate. Gandeste-te ca nu o sa ai numai note de 10 mereu, iar daca tu crezi ca in clasa a7a este greu stai sa treci la liceu. Ai si tu o nota de 8 si cateva de 9. Asta nu inseamna ca nu mai poti sa iei 3 de 10 ca asa iti iasa media 10. Stai linistita, nu trebuie sa fii mereu perfect. Eu zic sa nu te mai stresezi pentru ca stresul o sa te ajunga din urma. Mai iesi si tu putin, si apoi apuca-te de invatat si vei vedea ca vei fi mult mai motivata. Succes. (cred ca vei lua si premiul intai pentru ca daca ai media peste 9, 50 ar trebui sa ti se dea acest premiu.:*) Funda?

| RoxyGirl explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri...insa,funda e doar una thinking Chiar m-ati incurajat!

| Cristian523 a răspuns:

Hai sa iti zic eu ceva. lasa cartea ca nu este bunalaughing (nu sa o lasi de tot) Uite cum fac eu si imi este foarte bine: Ia si invata sa ai media 9-9, 50 (nu tocii toata ziua ca o sa devii aeriana-scuze pentru cuvantul urat)... Am terminat clasele 1-8 cu 9.4 (la examenele de admitere media 8.7)si eu zic ca este foarte bine. Ce te intereseaza daca ei premiul 1 sau nu il ei, conteaza ce ai in cap. Cand o sa dai un examen important, bacul ceva te intreaba ce premiu ai luat? NU.
Sfatul meu. : Pune accentul pe mate, engleza, romana si istorie. sunt cele mai importante. fizica, chimia...lasa-le balta. cel putin eu nu le suportlaughing cu celelate ma mai impac.
PS. clasa a 7-a si mie mi s-a parut mai grea decat clasa a 6-a, chiar si a 8-a
Sper ca te-am ajutat

| alxp a răspuns:

Pai am trevut prin cls a 7a(acum sunt a 8a) si iti pot spune ca nu e chiar asa de greu cum spun ceilalti pentru ca materia e foarte frumoasa si daca mai esti si atent la ore si la ce spun profesorii o sa iti aduci aminte toata viata acest an daca vrei mai multe detalii da add alex97_bz

| 666_7474 a răspuns:

Be serious! 9 si te plangi? Traiesti in lumea barbie? oh go on Dupa parerea mea conteaza ce ai in cap nu in carnetul de note, asa ca straduieste-te sa bagi in cap ce te intereseaza (gandeste-te la profilul viitor) si bucura-te de viata.

| SoUl a răspuns:

Am trecut si eu prin astaa... dar sfatul meu e sa ai incredere numaai in tine... sa incerci sa nu inveti din obligatie ci din placere pentru ca pana la urma asta ar trebui sa te motiveze ca sa inveti. Stiu ca e mai grea dar crede-ma si clasa a 8a a e. insaa incearca sa treci peste probleme si o sa reusesti!love struck