| Avatar777 a întrebat:

Deci de ceva vreme ma tot gandesc la asta: cum se descurcau bunicii sau in fine, societatea din trecut cu capusele? Astazi par o amenintare asa mare dar bunicii imi spuneau ca nu aveau probleme cu ele.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Simplu: cand se prindea o capusa de mine luam un fir de ata si faceam un fel de lat peste capusa si strangeam. N-am auzit sa moara (din satul meu) nici unul. Erau pline oile de ele si nu exista copil sa nu fi avut capusa.

| Avatar777 explică (pentru Salontanul):

Ma gandeam ca asa o fi. Si capusele nu se dadeau jos la un moment dat?

| Salontanul a răspuns (pentru Avatar777):

Pica si singure daca sunt lasate dar nu este prea placut si sug sangele.