Întrebare recomandată | RaspundOrice a întrebat:

Am o problema mare, uitati, am 14 ani si sunt in clasa a VII-a A. Problema cu care ma confrunt de mic este ADHD(este o afectiune comportamentala, de natura neurobiologicã.).
De cand eram mic,eram rau, nu aveam stare, eram hiperactiv.
La varsta de 6 ani stiam sa citesc impecabil cu un vocabular impresionabil. Vorbeam cu dictie, stiam gramatica perfect, imi place romana.Acest lucru este datorat DEPENDENTEI DE CALCULATOR.
Dupa cativa ani, aveam in jur de 9-10 ani, am ajuns sa vorbesc pe Skype, TS3 etc cu oameni care aveau varste triple fata de mine, dar si cu colegii mei din cand in cand.
La 13 ani, nu mai stiam ce sa fac,eram disperat,eu stau cu bunicii, deoarece parintii mei sunt despartiti, in fine, la scoala eram printre primii in clasele V-VI-a, iar acum sunt printre ultimii, am probleme cu tremuratul, tremur cand pun mana pe lingura sa mananc si genul de chestii, imi tremura creionul din mana...
Am luat locul 3 national la geografie si locul 1 pe judet in Brasov la romana.
Vreau sa va cer ajutor,sunt dependent de calculator,am probleme comportamentale, nu stiu ce sa mai fac,, bunicii mei nu mai suporta atat amaraciune pe sufletul lor trecut prin viata.

As dori sa primesc feedback sau raspuns de la un adult.
Multumesc anticipat!

Cu Stima,
Viorel

Răspuns Câştigător
| friend123 a răspuns:

Îţi recomand psihoterapia. Te poate ajuta enorm! De asemenea, te poate ajuta şi un tratament medicamentos, dacă simţi nevoia sau ai vrea să încerci şi varianta asta. Îmi imaginez că îţi este greu, dar oamenii care au ADHD sunt creativi şi inteligenţi (din ce spui, este şi cazul tău happy ).

| RaspundOrice explică (pentru friend123):

Iti multumesc! Buncii mei au aceeasi solutie. happy

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu sunt adult dar cred ca te pot ajuta. Fixeaza-ti limite pentru calculator de exemplu 1 ora pe zi. Aloca-ti timp invatatului, mai ales inaintea unui test si va fi bine.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru anonim_4396):

Off topic: n-ai inteles intrebarea. El incearca sa isi revina la normal din ADHD, iar tu ii explici "lasa-te de calculator si invata". Daca are locul 3 si locul 1 la concursuri mari, e clar ca nu e prost si ca nu e nevoie sa invete constant.

On topic: incearca psihoterapia, poate ajuta.

| NellieLovett a răspuns:

Imi pare rau cand aud ca oameni foarte inteligenti au devenit dependenti de calculator.Ai putea sa incerci sa iti aloci un timp mai mic de stat in fata calculatorului si in fiecare zi sa il micsorezi. Daca iti place romana, iti recomand sa citesti carti in loc sa stai la calculator(iti recomand harry potter, s-a dovedit ca ajuta oameni care sunt in situatia ta).Cat despre probleme comportamentale, iti recomand sa spui cuiva ce gandesti, cineva in care sa ai incredere.Ai putea sa tii un jurnal in care sa notezi zilnic ce crezi ca ai facut bine in ziua aceea. Sper ca te-am ajutat, scuza-mi greselile gramaticalewinking nu sunt foarte buna la romana(da, sunt doar pe a 6-a).

| NellieLovett a răspuns:

Să spui dacă merge metoda!