| kaneki123 a întrebat:

Deci eu sunt la profil de filo clasa a 9-a. Oare as putea sa ma transfer la mate info din clasa a 10-a? As putea sa invat info in vacanta de vara? Este grea

Dau funda

Răspuns Câştigător
| DeathOfDreams a răspuns:

Te poți transfera fără nicio problemă. Dar s-ar putea să dai ceva diferențe.
Dar înainte de asta, gândește-te calumea dacă asta e ceea ce vrei să faci, fiindcă nu e ceva ce să faci pentru a "încerca să vezi cum e".

Acum termin clasa a 12-a la matematică-informatică intensiv info și-ți pot spune că merită.
A fost greu. În toți anii, din cauza sistemului de învățământ și de standardele acestuia din Ro, tot ce-am făcut uneori e să mă plâng că mi se îndeasă pe gât chestii inutile. Sau ceva prea în exces, ce mai mult te obosește decât ți-e util.

Multe ore de matematică m1. Mai multe ore de info, teză din fizică (bine, e la alegere, dar toate necesită un nivel de cunoștiințe ceva mai ridicat).
Informatica în sine e o materie complexă. Dar poate deveni o "pasiune" dacă te prinde.
Sfatul meu? Să nu amâni cu învățarea ei. A9-a e importantă fiindcă acolo-ți construiești bazele. Algoritmii, mai ales.
Dar da, poți să înveți în vacanța de vară dacă-ți dai interesul.
Poți să-ți cauți un profesor pentru a-ți fi mai ușor, unul dispus să te ajute. Sau poți să înveți singur, doar că aici depinde de capacitatea ta de învățare. Eu, de exemplu, am preferat să iau meditații de la un profesor bun, și să muncesc totuși și acasă într-o măsura mare.

În fond, informatica mai mult se învață singur, cu Code Blocks-ul în față (imbaj de programare pentru dezvoltarea programelor de tip desktop) și chinuindu-te la probleme până te prinzi cum stă treaba.
La început totul pare greu, dar înaintând și lucrând, informatica devine chiar plăcută.

Și într-o altă ordine de idei, alegând profilul ăsta, o să ajungi într-un moment pe a12-a când vei spune "mă bucur că am ales atunci profilul ăsta" fiindcă ai o grămadă de oportunități după.

| LPCTSTR a răspuns (pentru DeathOfDreams):

M-ai indus in eroare si nu cred ca doar pe mine.
Din ce am citit, Code Blocks este un limbaj de programare, cel putin asta dai de inteles.
Este un IDE, un mediu de dezvoltare, ce contine complier (cel putin varianta mingw) pentru limbajul de programare C++, C si Fortan si prin intermediul lui tu poti crea alte programe.

| kaneki123 explică (pentru DeathOfDreams):

Problema e ca info nu stiu si as vrea sa o invat vara asta, oara pot sa recuperez?

| DeathOfDreams a răspuns (pentru kaneki123):

Ipotetic vorbind, ai putea s-o recuperezi și după ce termini clasa a10a. Sau și mai surprinzător, cunosc pe cineva care a rămas corigent după clasa 11-a fiindcă era paralel cu tot ce însemna info (mate-info intensiv info) și în vara respectivă a muncit atât de mult încât a recuperat materia. A luat ore particulare de la un profesor dispus. Evident că nu a trecut atât de detaliat prin toate lecțiile, dar un profesor știe exact cum să-și împartă meditațiile.

Oricum, ăsta e un caz mai admirabil. Unde ai de tras foarte mult și chiar necesită multă muncă acasă.
Cumva, ești atât de norocos că ai "pierdut" practic doar un an.

Deci, fii sigur că poți să recuperezi!
Conditiția e una singură: să te ți de treabă și nu renunța, oricât de greu ți s-ar părea la început. N-o să regreți mai târziu!

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă mergi la mate-info neintensiv, materia e lejeră. O rezolvi în max. o săptămână. Nici cei dintr-a noua nu au făcut mare lucru (1 oră pe săpt.) Cu matematica să-ți faci eventual probleme dacă nu ai înclinații.

| kaneki123 explică (pentru sierra1):

La liceul care doresc este doar mate info intensiv. Ce ar trebui sa fac? Cu mate stau bine

| DeathOfDreams a răspuns (pentru sierra1):

"materia e lejeră"
"o rezolvi în maxim o săptămână"

cel mai probabil e un liceu mai slab, fiindcă la noi, chiar la profilul neintensiv, sunt standarde mult mai mari.

| sierra1 a răspuns (pentru DeathOfDreams):

Crede-mă, știu ce spun! Materia e lejeră la clasa a 9 a.

| sierra1 a răspuns (pentru kaneki123):

Ia pe cineva lingă tine să te ajute și bagă algoritmi și instrucțiunile ale pe care le găsești în manual. Și apoi niște exerciții (mici programe). Cu bunăvoință recuperezi. Nu e imposibil!

| LPCTSTR a răspuns:

Informatica de calsa 9-a este foarte usoara.
Iti va fi cam greu sa intelegi singur dar te vei descurca.

| Brianna12 a răspuns:

Depinde ce medie ai totala ai avut in examen, la ce liceu vrei sa te transferi (daca este unul bun sau nu). Sincera sa fiu, nu prea poti, mai mult pe pile, dar nu te baza pe asta. Oricum am inteles ca din a 10-a e foarte usor sa te transferi

| kaneki123 explică (pentru Brianna12):

La examen am avut medie mare si media generala ii mai mare decar ultimul din clasa in care vreau sa merg

| DumitruAndreea3 a răspuns:

De transferat cred ca gasesti metode, dar e mult si greu de invatat