| Monyyyyy a întrebat:

Deci sper ca imi răspundeti si la cealalta intrebare nu doar la asta, am o problema mare eu am vrut la filo si nu am intrat ca am luat 5 la mate dar am avut un profesor care făcea discriminare, nu ca nu stiam sa va spun povestea mea happy. Totul a inceput cand am gasit acum in prezent o diploma din clasa 1 ca am participat la nationale la mate,am ramas uimită adica m-am calificat la nationale nu? dar presupun ca nu am mai ajuns mai departe ca e greu dar cred ca am fost printre cei buni la mate asta sa imi mai ziceti voi cu nationala daca asa o fost, nationala e pentru cei care s-au calificat acolo nu? A doua etapa.Imi amintesc ca făcusem punctaj mare.De aici incepe calvarul, dupa asta invatatoarea zicea ca copiez la mate, la tot desi nu era asa sad Si din a 3 a sufeream mult plângeam,si nu ma mai interesa matematica nu mai stiam nu vroiam, de cate ori am tras si am mai tras sad Bun incepe a 5 a luam tot 7 si 8 desi făceam aproape perfect tot, si a inceput sa nu mai explice profesorul si nu am avut de unde sa învăt.Am luat ore dar când a aflat vai si amar tot 4 si 5 aveam si am renuntat.In a 6 a am facut o pasiune pentru fizica si engleza dar ma refer acum la stiintele exacte aveam media 9 desi si acela avea preferatii lui la fel si cea de chimie, toti au preferatii lor si eu sufeream.La chimie aveam 8 desi stiam si acolo de mai mult dar în a 8 a a venit una care nu ne- a invatat nimic si mi frică de liceu ca is la profil electric si de testele initiale ca nu voi stii sper sa facem o recapitulare. Chestia e ca de aia am luat nota mica la mate de emotii si eram descurajată vreau sa va intreb ce as putea sa fac sa recuperez,la liceu la mate facem lucruri noi? mai simple ca in generala? si la chimie,fizica? Vreau sa dau la politehnica in Cluj si vreau note mari la bac as putea recupera sad

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Evident că învăţaţi noţiuni NOI şi sunt mai GRELE decât cele din gimnaziu ( şi asta e valabil la TOATE disciplinele )!

Vezi programele ( în vigoare ) la linkul :
http://programe.ise.ro/......20IX-a.pdf

De asemenea, pentru a reuşi ( "la buget" ) la Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, ai nevoie de MINIM 8, 50-9 ca medie generală de BAC ( anul acesta au fost foarte MARI mediile de admitere )!
Evident că vei reuşi să recuperezi materia dacă te apuci SERIOS de învăţat :)

Toate cele bune!

| SkyPilot a răspuns:

Ai putea recupera. Cu matematica este exact ca la sport: trebuie sa lucrezi zilnic si sa exersezi fiecare capitol. Dupa o vreme vei constata ca lucrurile incep sa mearga. Daca nu te descurci sa rezolvi tu, citeste cu atentie rezolvarea lor si incearca sa o intelegi. Cheia este sa lucrezi zilnic 1-2 ore inclusive in vacante si sa nu te descurajezi, chiar daca lucrurile par sa nu mearga bine. O sa ai un moment cand ti se va parea ca nu stii nimic. Nu te da batuta!

| Kenya a răspuns:

No invatamant in Romania.