Întrebare recomandată | AvalohAlyn a întrebat:

Designul Inteligent se preda in scoli la vreo materie? In ce clase? Daca nu, ati vrea sa fie predat in scoli? Eu cred ca asa e normal.Se pare ca Designul Inteligent e mult mai probabil si posibil decat teoria evolutiei, spun unii oameni de stiinta.

http://clopotul.blogspot.ro/2009/07/designul-inteligent- documentar.html

http://ro.wikipedia.org/wiki/Design_inteligent

http://www.gotquestions.org/Romana/design-inteligent.htm l

20 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Doar asta mai lipsea...
Şi aşa religia perturbă mai mult decât ar fi de bun simţ şi acceptabil sistemul educaţional şi contrazice cu neruşinare multe legi ce ţin de logică şi ştiinţă, derutând elevii şi aşa derutaţi.

Apropo de teoria "Intelligent Design", originile ei, credibilitatea şi încercarea (un eşec total) de a o întroduce în sistemul educaţional,
http://www.youtube.com/watch?v=x2xyrel-2vI

| AvalohAlyn explică (pentru NOname):

E parerea ta pe care nu o cred. Iarta-ma.Te intreb ceva:teoria evolutiei se preda in scoala? De curiozitate.

| AvalohAlyn explică (pentru AvalohAlyn):

Nu o cred(parerea ta) dar o respect!

| NOname a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Din nefericire, teoria evoluţiei lui Charles Robert Darwin este pomenită doar în treacăt în şcoli (din câte ştiu), însă structurarea materiei predate la biologie este făcută din perspectiva acestei teorii (cum altfel?).

http://www.evz.ro/......67002.html

| LegionarulRoman a răspuns (pentru NOname):

De ce din nefericire? S-a demonstrat ca este falsa!

| AvalohAlyn explică (pentru NOname):

Din fericire, nu din nefericire. Teoria evolutiei are multe lacune si erori.Crede-ma ca am citit despre asta.Nu a fost scoasa odata degeaba din invatamant. Unii oameni de stiinta au demonstrat ca e falsa.

| NOname a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ce mă amuzi cu "unii oameni de ştiinţă" ai tăi.

Teoria evoluţiei este una ştiinţifică, nu din cărţi cu basme, dovedită şi redovedită, care este deja mai degrabă un fapt ştiut, ce ţine de cultura generală.
Şi nu a fost scoasă, ci, cum scrie şi în articolul pe care ţi l-am adus, nu se face mare caz de ea (mai mult de frică, laşitate sau ignoranţă, subiectivitate), din cauza presiunilor din partea religioşilor.

Într-o ţară cum este România, predominant creştină, la ce te puteai aştepta?
Se predă creştinism (în şcoli! unde ar trebui să ni se deschidă ochii, nu invers) din clasele primare şi se neglijează ştiinţa şi realitatea. Se scot roboţi pe banda rulantă, ascultători şi ce nu pun întrebări, iar politicienilor le foarte convine. Sunt uşor de manipulat.
Domină ignoranţa şi o să domine probabil încă mult timp.
Păcat de noile generaţii...
http://www.youtube.com/watch?v=eC_1BZh8BRg
Cine o să vrea, o să creadă în basme, cine nu, o să cerceteze. Şi nu are decât să o facă singur, pentru că sistemul educaţional nu-l prea ajută.
Bine ai venit în România secolului XXI!

| AvalohAlyn explică (pentru NOname):

Teoria evolutiei are multe lacune si greseli.Chiar sunt multe carti despre Greselile si erorile lui Darwin.Plus ca are multe mistere nedeslusite si de neexplicat. Teoria evolutiei este combatuta si de unii oameni de stiinta(evident nu toti) dar este.Am citit mult despre asta.Nu poti fi sigura 100% de adevarul teoriei evolutiei.Personal cred ca este falsa iar DACA este adevarata nu anuleaza creationismul ci este un mod prin care Creatorul a creat lumea.

| NOname a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Da, povestea cu Adam şi Eva are mult mai mult sens...

"Nu poti fi sigura 100% de adevarul teoriei evolutiei."
Adevărul absolut nu-l vom şti niciodată, dar la ora actuală teoria evoluţiei (una ştiinţifică) mi se pare cea mai plauzibilă. Nu există alta care să se ţină mai bine în picioare. Iar lacune este normal să aibă, pentru că, aşa cum spuneam, nu putem şti tot.

Dacă tu preferi să crezi în altceva, este treaba ta, nu mă priveşte şi nu am niciun interes să-ţi schimb convingerile. Însă nu mi se pare normal să se predea basme în şcoli, iar ştiinţa să fie neglijată şi învăluită în tăcere, atâta tot. Asta mă revoltă, nu credinţele personale unora sau altora, la care toţi avem dreptul.

| doctorandus a răspuns (pentru NOname):

„Bruce Doran

Answered Thu Why disprove the concept?

Even if it were true, it’s useless.

Living things weren’t created, but cars were.

OK.

A car company created your truck.

Now that you have that information, tell me exactly what it taught you about your truck."
—Bruce Doran, Quora.com

| Alphawolf a răspuns:

Care sunt acei oameni de stiinta? Unii? Trebuie sa demonstreze acei "unii" pentru a prinde o valoare convingerea lor.

Vorbesti prostii! Credinta ta iti scoate ratiunea din normal. Probabilitatile si posibilitatile fara argumente si dovezi nu sunt mai mult decat simple credinte. Credintele, convingerile fara suport nu au ce cauta in scoli!

| AvalohAlyn explică (pentru Alphawolf):

Cauta pe internet dovezi pentru teoria Designului Inteligent.Sunt argumente cu dovezi.Am postat si o intrebare. Ignoranta asta.

| Alphawolf a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Prietene tu esti constient de ce afirmi? Nu cred. "Argumente" pot fi dar dovezi nu! Incearca sa mai si gandesti. Ti-as explica ca unui copil, dar sunt sigur ca oricum nu ai intelege.

| RAY a răspuns:

Nu,din fericire uni mai si gandesc in tara asta

| AvalohAlyn explică (pentru RAY):

Chiar oamenii de stiinta, ai tai, pe care ii tot slavesti(nici eu nu am nimic impotriva lor cat vorbesc despre cum a facut Dumnezeu lumea si nu inceareca sa fie mai presus de Dumnezeu), deci, chiar ei au creat teoria designului inteligent.E cea mai probabila si posibila teorie.Cine are ochi sa vada, vede adevarul.Din fericire nu se mai preda teoria evolutiei in scoli.

| RAY a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Care oamenii de stiinta mai bine zis crestini cu propraganda

| Azµre a răspuns:

Nu, nu se predă așa ceva în România.

| Wøodenpints a răspuns:

Design inteligent? Există inteligenţă si în design? Credeam că asta este ceva ce ţine de gusturi.

Răspuns utilizator avertizat