| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti de designul inteligent?

http://clopotul.blogspot.ro/2009/07/designul-inteligent- documentar.html

Design inteligent, în original în limba engleză, Intelligent design, este presupunerea că "anumite caracteristici ale Universului și a vieții sunt cel mai bine explicate prin existența unei cauze inteligente și nu prin procese indirecte, așa cum ar fi selecția naturală"

Eu sunt de parere ca exista un Creator.O "mana inteligenta"Si pentru ca sunt crestin practicant mai adaug si "SI IUBITOARE".Ce parere aveti? Uitati-va va rog la clip.

16 răspunsuri:
| Zenicide a răspuns:

Designul inteligent e doar un alt nume pentru Dzeu. Au ales acest nume pentru ca pare a fi un termen stiintific, si vroiau sa isi forteze zeul si in scoli, sa fie invatat odata cu teoria evolutiei, desigur au pierdut procesul chiar daca au avut pana si sprijinul presedintelui si sunt rasul lumii :))
http://www.youtube.com/watch?v=8hTZ5AYzs8o - 2 ore de inteligent design

| Thunderstruck a răspuns:

Daca stii engleza, asculta asta. http://www.youtube.com/watch?v=oEl9kVl6KPc

| RAY a răspuns:

Pe wikipeldia cand cauti cei desimul apare acel desigen inteligent ca argumentatie pentru deism, cand cauti teism nu apare inteligent desigen ca argument
in primul rand id=inteligent desigen contrazice biblia de ce?
conform bibliei dumnezeu a creat totul in 6 zile, el tia terminat creatia definitiv, el numai intervine in absolut nimic, ziua a saptea el se odihneste
in creatie nu exista interventi de astea id, gata tia terminat creatia si gata, un catolic a contrazis id prin dovezi si argumente fb, pe un forum ortodocs id este catalogat ca argument pro secte =pro satana acolo aflam ca dumnezeu tia terminat creatia si gata
id este cu adevarat o propaganda sectanta nu trebuie luata in serioasa de un catolic sau un ortodocs

| AvalohAlyn explică (pentru RAY):

Acele 6 zile sunt explicate ca perioade de Sfintii Parinti.Plus ca la Dumnezeu 6 zile pot insemna mult mai mult. Timpul lui Dumnezeu nu e timpul care il vedem si il constintizam noi aici pe pamant.Designul inteligent e adevarat si face ca toata teoria evolutiei sa fie falsa. Falsa e de mult. Oricum.

| RAY a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu interpreta biblia in stil sectant lasa asa cum e, daca scrie 6 zile asa e si punct

| RAY a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Daca teoria evolutei ar fi falsa nu ar mai exista raceala si gripa care o avem o cu toti, daca evolutia ar fi falsa noile rase de caini nu ar exista, daca evolutia ar fi falsa nu ar exista boli, daca evolutia ar fi falsa acele fosile nu ar exista

| AvalohAlyn explică (pentru RAY):

Cum iti explici ca nici numerosi oameni de stiinta nu mai cred in teoria evolutiei? Cred mai degraba in Designul Inteligent.Am vazut documentare pe tema asta, crede-ma.Erau oameni de stiinta si nu aveau nicio legatura cu religia.

| RAY a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Care om de stiinta nu crede in evolutie? biologia fara teoria evolutiei nu poate exista

| RAY a răspuns (pentru AvalohAlyn):

The world of blogs is full of information on evolution. In addition to The Panda’s Thumb and Pharyngula, there are quite a few blogs out there that discuss the science of and evidence for evolution, and that are often written by highly qualified scientists themselves. Try browsing Aetiology, Afarensis, All-Too-Common Dissent, Ask The Scientician, The Daily Transcript, De Rerum Natura, Evolgen, Evolution 101, EvolutionBlog, Evolving Thoughts, Good Math, Bad Math, The Intersection, Living the Scientific Life, The Loom, Mike the Mad Biologist, The Questionable Authority, Recursivity, The Scientific Activist, Stranger Fruit, Thoughts from Kansas, and Thoughts in a Haystack, just to get you started. The advantage of weblogs is that you can engage the author and other readers, leaving comments and having a conversation about the subject.

If you don’t trust web sources, there are plenty of books to help you out. I’ve made a long list of evolution books suitable for kids and general readers.

Another effect of the rising sludge of creationist nonsense is that more and more people are getting motivated to become activists for science education. Citizens for Science groups are forming all over the country, and you can find organizations in many states, such as Alabama, Colorado, Washington DC, Florida, Georgia, Iowa, Kansas, Michigan, Minnesota (we will soon have a new Minnesota citizen science organization—look for an announcement this fall), Nebraska, New Mexico, Ohio, Oklahoma, Pennsylvania, South Carolina, Texas, and Virginia. Follow the link for your state, and sign up: you’ll get announcements and news on the web or in your email, you’ll connect up with local, knowledgeable people, you’ll hear about free seminars and opportunities to meet and talk face to face with biologists.

Any journalists reading this? Go immediately to the Panda’s Thumb media advisors page and copy all of those contacts into your rolodex or PDA. This is a list of people ready and willing to talk to you about evolution and give you the scientific side of the story.

| AvalohAlyn explică (pentru RAY):

Biologia cu designul existent poate exista. Oricum teoria evolutiei nu infirma existenta lui Dumnezeu dar oricum e falsa.Ar trebui bagat teoriile cele mai apropiate de adevarbig grinesignul Inteligent.
Dar sa nu uitam:Hristos este Calea, Adevarul si Viata!

| RAY a răspuns (pentru AvalohAlyn):

De ce pui intrebari daca deja sti raspunsul?

| AvalohAlyn explică (pentru RAY):

Ca sa aud pareri, sa discutam pro si contra si sa cunosc mai multe.

| RAY a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Dar tu nu esti deschis spre nimic nou, ai convingeri absolute

| Mădă0611 a răspuns:

Un fel de antena 1 pentru pro tv. laughing 2 posturi concurente, doar ca antena 1 e un fel de imitator ieftin, copiaza tot ce face pro tv-ul in speranta ca o sa-l depaseasca, chiar sa-i ia locul de tot, bineinteles ca e tot in urma, si bineinteles ca doar aia care sunt in urma cu gandirea se uita la ei. Cine are cap sa inteleaga, sau cum scrie in biblia prea sfanta si minunata. laughing Si ca sa dau si o idee, ca n-am asteptari, prin asta se incearca eliminarea teoriei lui Darwin, care elimina creationismul, astfel religia sa ia locul stiintei.

"Intelligent design makes people stupid."

De ce iubitoare? Da, trebuie sa iubesti mult oamenii ca sa faci pe cineva sa nasca pe unde se naste rolling on the floor, sau sa creezi caria dentara love struck, sau sa faci oasele in asa fel incat de la frig sa devina fragile, dar totusi, sa dai temperaturi de -20, 30, 40, 50 de grade love struck

| Zenit313 a răspuns:

Imi sangereaza creierul si ochii...

De ce nu vizitezi un muzeu de istorie naturala ca sa vezi cu ochii tai dovezile?!
ADN-ul nostru este cea mai buna doavada care sustine teoria evolutiei...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pare ca raspunde la cam toate enigmele Bibliei din ce am citit.O poti descarca aici gratuit cartea in limba romana.http://ro.rael.org/home
Acesti extraterestri au venit pe Pamant acum mult timp in urma si au creat oamenii si alte forme de viata complexe.Aici il gasesti pe omul care este profetul trimis de ei si care a scris cartea si mesajul dat de ei. Extraterestrii Elohim.Iti recomand sa citesti cartea.In originala Biblie evreiasca scrie ca Elohim a facut aia si aia, nu spune ca Dumnezeu.Dar Biblia a fost tradusa de multe ori.
Partea 1:https://www.youtube.com/watch?v=J5nEuWVU07I
Partea 2:https://www.youtube.com/watch?v=vuRFdOyzD8c