| radualmasan a întrebat:

Despre nudism si non-textile. Barbat ori femeie, ce parere ai? Ti se pare ciudat, amuzant, pervers ori nesimtit omul care sta nud in natura, la munte sau pe plaja? Corelati ideea de nudism cu sexul?

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nesimțit mai ales dacă știe că e văzut.
de exemplu am fost cu cineva să stăm pe malul unui lac, și pe partea cealaltă era un dubios care stătea în aia goală și deși ne-a văzut, stătea în continuare la fel fără nicio jenă

| RAY a răspuns:

Este foarte dificil sa afirmi ce e este moral,soacrate spunea,uite ne am pierdut ziua dar nu am ajuns la nici o concluzie, moralitatea mea nu trebuie sa tine cont de moralitatea ta, dar vad ca voi romani stiti sa va dati parerea in orice, deci nu aveti habar ce inseamna gandirea critica in mod rational, voi doar stiti sa jigniti, sa criticati orice, romani nu au inteles ce e aia dreptul la opinie nu e de mirare ca inca se apeleaza la preot care sa duca lumea la vaccin

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Corelati ideea de nudism cu sexul?
În junglă printre sălbatici, nu.

| Zuzu1991 a răspuns:

Sunt oameni care imbratiseaza serios ideea, se numeste "naturism"
mie personal mi se pare inepta, chiar daca mi-ar place sa vad femei goale toata ziua, totusi sunt doua aspecte care mi-ar taia macaroana:
2. o baba grasa, sa o vezi goala, in fiecare zi, s-ar putea sa nu mai ai chef de nimic... in fiecare zi
1. dar in primul rand, misterul nuditatii si faptul ca tu esti singurul care ajungi sa iti vezi femeia dezbracata, e o chestie care ajuta sexul... SERIOS, daca nu mai e, devii si mai blazat de idee

| BuLaNNNeL a răspuns:

Eram pe malul unui lac, amenajat frumos, parc, iarbă etc. Jumate din el era pentru 'noi', jumate pentru nudiști (semnalizat tot ce trebuie). Bineînțeles că nu s-a ținut cont, mai ales bătrânii. Tot felul de bosorogi dezbrăcați (sanky făceau baie in lac sau stăteau la bronzat), trist e faptul că erau și mulți copii. Dementi, pedo - gloante-n cap happy

| BloodyLips a răspuns:

Mi se par ignoranti fata de oamenii care nu sunt adeptii nudismului. Nu corelez ideea nudsimului cu sexul, sunt doar niste straini care umbla dezbracati. Sexul inseamna mai mult de atat.

| radualmasan explică:

Eu cred ca e mai mult o treaba psihologica, in a accepta sau nu forma noastra naturala. Caci ne nastem fara haine, la fel ca orice alt animal echipat biologic cu tot ce-i trebuie. Insa noi oamenii avem dogme, stereotipuri si o gandire conditionata si foarte manipulabila. Din motive de rusine, poate, multi spun ca este o nesimtire sa practici nudismul. Insa, cat timp multi merg imbracati sa se uite la cei dezbracati, consider asta adevarata nesimtire. Intr-adevar, exista pedofili, exhibitionisti si perversi care o fac cu aceste scopuri. Insa naturismul, in ideea sa, este practic starea originala a umanitatii, legatura noastra cu puritatea si libertatea, conexiunea cu realitatea biologica. Caci, in urma unui proces de dezvoltare artificiala, noi oamenii (ca specie) am luat-o pe cai gresite si mergem, incet incet, catre autodistrugere. Iar lucrul cel mai frapant in aceasta dilema este faptul ca noi chiar credem ca exista o singura fata a realitatii, iar aceea sa fie gandirea noastra. Dumnezeu, evolutia sau universul (ori toate cele 3 laolalta) ne-au creat simplu NUD. Noi insa am pus piei si haine pe noi, ne-am torturat picioarele cu inventii ce ne mutileaza degetele, am trecut de la mancare naturala la fast-food si junk-food, la chimicale si evident... cancer. Tot ceea ce a facut omul a facut impotriva ratiunii naturale, iar acum vedem efectele si suportam consecintele. Vina este a noastra, deoarece noi doar avem impresia ca suntem superiori in gandire. Asadar, consider ca a practica nudism din relaxare si pentru confort este o optiune naturala si fara de rusine, cat timp nu o faci manat de boli psihice si cu intentii meschine.

| MariusStefan25 a răspuns:

Stai nud in spatiu privat, punct.

| Trandafir99 a răspuns:

Dacă aș vedea, cu siguranță mi s-ar părea ciudat. happy