| BrokenAngels a întrebat:

Destinațiile sau destinațile?

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Destinațiile

| Sofer a răspuns:

Destinațiile e corect laughing destept și autocorector-ul telefonului.

| gabicoo a răspuns:

Și așa stai în casă în perioada asta! Mai lasă drqu telefonul și pune mâna pe o carte! Facebooku și Instagramu te tâmpesc!

P. S. Întrebarea ta parcă e dintr-un film din anii '90 "Înnebunesc și îmi pare rău" replica era: "tuți destinația măti"!

| TristanTzara a răspuns:

La singular e destinație, deci la plural vom avea destinații, cu doi i pentru a păstra numărul de litere, iar mai departe se păstrează numărul de i, deci destinațiile.

Asta e regula: se păstrează numărul de litere, deci colocviu->colocviile, disertație->disertațiile, soră->surori->surorile.

| Andrei200202 a răspuns:

Destinațiile, până și autocorectorul spune

| whatisthis19 a răspuns:

Destinațiile

| Anonimul2700 a răspuns:

Destinațiile

| euqinom a răspuns:

Destinatiilelaughing

| ALeXzK1 a răspuns:

Destinațiile