| Etein a întrebat:

Diferente dintre nationalitate,cetatenie si etnie.(imi plac politica,istoria, e.t.c.)

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Buna! Nationalitatea, in sens juridic, inseamna sa apartii unei populatii a unei tari. Poti avea o singura nationalitate,si o vei avea mereu. Cetatenia in schimb o poti dobandi. Esti cetatean roman,cu drepturi depline,dar poti dobandi si o alta cetatenie, daca sentimentele si actiunile tale te apropie de acea nationalitate. De asemenea,printr-un act de tradare,sau prin incalcarea unor legi, poti pierde cetatenia sau poti fi declarat persona nongrata, pierzand toate drepturile de cetatean. Etnia unui grup din cadrul unei nationalitati este un cumul de sentimente, idei, religii, istorii comune.Etnia este ceva care ii uneste pe unii omeni din cadrul populatiei unei tari. Etnia poate fi inteleasa si ca o nationalitate in cadrul altei nationalitati, oficiale. Ca in cazul maghiarilor din Romania, care desi nu au cu totii cetatenie maghiara, au o istorie comuna cu maghiarii, si se considera cetateni maghiari. Uite aici explicatii in termeni oficiali. Daca esti pasionat de domeniu, este bine sa ii inveti si poate vei studia domeniul pe viitor.
ro.m.wikipedia.org/wiki/Naționalitate
ro.m.wikipedia.org/wiki/Cetățenie
ro.m.wikipedia.org/wiki/Grup_etnic

1 răspuns:
| horia2012 a răspuns:

Nationalitate: Te nasti cu ea.
Etnie: Apartenenta de un grup ai caror componenti au in comun, cultura, limba, traditii.
Cetatenia: Se dobandeste.
ex.
Te duci in America.
Esti de nationalitate Roman, apartii
grupului etnic de romani, iar cetatenia o dobandesti dupa cativa ani prin depunerea juramantului.