| king5151 a întrebat:

Din ce am înteles la cate 20 de absente se scade un punct la purtare. Dirigintele zice ca prima data se scade un punct la 20, apoi la cate 10 cate un punct, e adevarat?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat.
In M.Of. 234/2003, a fost publicata chiar ieri o completare la Statutul elevului, cu urmatorul continut:
"13. La articolul 27, după alineatul (1) se introduce un nou
alineat, alin. (11 ), cu următorul cuprins:
„(11 ) Pentru toți elevii din învățământul gimnazial și liceal, la
fiecare 20 de absențe nejustificate pe an școlar din totalul orelor
de studiu sau la 10% absențe nejustificate din numărul de ore pe
an școlar la o disciplină de studiu/modul de specialitate, va fi
scăzută nota la purtare cu câte un punct."
Asa fiind se scade cate un punct din nota anuala la purtare pentru fiecare 20 de absente nemotivate.
Se pare ca dirigintele a confundat 10% cu 10 absente.

| king5151 explică (pentru Ioandelasal):

Deci din 20 in 20 se scade un punct, corect?

| Ioandelasal a răspuns (pentru king5151):

Da, este corect.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Redau din Sectiunea a 4-a, Art. 27 din Satutul Elevului: "1. Pentru toţi elevii din învăţământul gimnazial și liceal, la fiecare 10 absenţe nejustificate pe an școlar, din totalul orelor de studiu sau la 10% absenţe nejustificate din numărul de ore pe an școlar la o disciplină de studiu/modul de specialitate, va fi scăzută nota la purtare cu câte un punct".
Este, insa, si propunerea ca la 20 sau 10% sa se scada cate un punct. Mai vedem pana in vara.
Si, da! Are dreptate dullcat5678.

| king5151 explică (pentru Salontanul):

Parca aveți ceva la cap fratilor, fara suparare, daca legea asta e din februarie, eu am intrebat altceva, nu daca la 20 se scade un punct pentru ca asta e sigur. Întrebarea mea e daca de la 20 de absente se scade in continuare tot la 20 sau la 10? E așa greu?

| Salontanul a răspuns (pentru king5151):

Individule! Incearca sa nu jignesti! Cei 7 ani de acasa ti-ar fi spus ca daca 2 iti spun ca esti beat sa te duci sa te culci. Adica, in traducere pe intelesul tau, nu ai scris intrebarea cum trebuie daca toti inteleg acelasi lucru. Asta inseamna ca trebuie sa fii suparat pe tine, nu pe ceilalti.

| king5151 explică (pentru Salontanul):

Păi ce nu e clar din întrebare?

| sierra1 a răspuns:

V-a păcălit, nu știai asta?
(tu cel care "știai" de LEGEA cu orele de dimineață)

| dullcat a răspuns:

Iri recomand sa lasi prostiile si sa te tii de scoala, nu sa calculezi de cate ori mai poti lipsi de la ore nejustificat.

| king5151 explică (pentru dullcat):

Ce rost are raspunsul tău? Directore laughing

| dullcat a răspuns (pentru king5151):

Raspunsul meu e un sfat de la cineva care a terminat scoala si care s-a saturat sa vada atatia copii luand-o pe aratura. Pentru intrebarea ta poti afla cautand pe google : https://www.edupedu.ro/......primar-li/

Răspuns utilizator avertizat
| king5151 explică:

Pai nu din 20 in 20? Pe internet scrie la fiecare 20, nicaieri ca dupa 20 la cate 10

| Hkhtfcvhu a răspuns:

În cazul meu, cel puțin îmi scădeau din 10 în 10 nu 20 la început

| Ioandelasal a răspuns (pentru Hkhtfcvhu):

Asta era inainte de introducerea modulelor in locul semestrelor si atunci se scadea 1 punct din media semestriala la purtare la fiecare 10 absente nemotivate pe semestru.