| bogdyZ a întrebat:

Daca la 20 de absente se scade un punct la purtare la cate absente iti face preaviz de exmatriculare? Daca se mai face

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se aplica sanctiunea cu preaviz de exmatriculare sau exmatricularea pentru absente, se aplica doar pentru fapte foarte grave.
In acest sens sunt prevederile L.198/2023, a invatamantului preuniversitar, citez:
ART. 107
  (5) Sancţiunile ce pot fi aplicate elevilor, în funcţie de gravitatea faptei, sunt:
  f) preavizul de exmatriculare;
  g) exmatricularea cu drept de reînscriere, în anul şcolar următor, în aceeaşi unitate de învăţământ;
  h) exmatricularea cu drept de reînscriere, în anul şcolar următor, în altă unitate de învăţământ;
  (9) Sancţiunile prevăzute la alin. (5) lit. d)-h) nu se pot aplica în învăţământul primar.
  (10) Sancţiunile prevăzute la alin. (5) lit. f) şi g) se pot aplica în învăţământul obligatoriu numai în situaţii foarte grave, când prezenţa elevului în şcoală pune în pericol siguranţa elevilor sau a personalului din şcoală, afectând dreptul la educaţie, respectiv la muncă."
Pentru absente nemotivate se scad doar puncte din media anuala la purtare, cate 1 punct la fiecare 20 de absente nemotivate.

| bogdyZ explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles, pe internet scria ca se face preaviz la 20 de absente si nu eram sigur. Mersi!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Preaviz?
Dar ce esti angajat/ salariat?

| bogdyZ explică (pentru Violleta2022):

Asa scrie pe internet

| Violleta2022 a răspuns (pentru bogdyZ):

Pai daca scrie asta pe internet, de ce nu ai citit toata fraza, unde scrie si la ce perioada esti exmatriculat?

| LisaJulie a răspuns:

Lipsește cât vrei ca oricum nu se mai face școală! Normal cu media 7 sau 6 ar trebui sa îți facă preaviz. Deci aproape 100 de absențe. Eu aveam copii în clasa cu 300 și nu îi exmatricula.Acum depinde de școală.