| omulpaiangan a întrebat:

Din ce clasa pot intra la profesional sa ma fac bucatar sau ospatar? Am inteles ca nu se poate intra direct din a9-a, in loc de liceu, trebuie facute macar 10 clase.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Orice elev din clasa a 8-a, daca doreste si a promovat clasa, se poate inscrie la o clasa profesionala dintr-o scoala care are in oferta invatamantul profesional cu durata de 3 ani.Fisa de inscriere se primeste de la scoala gimnaziala a candidatului iar inscrierea se face in perioada prevazuta in calendarul admiterii in invatamantul profesional. Unele scoli profesionale organizeaza, conform calendarului admiterii in invatamantul profesional, o etapa de preselectie a candidatilor sau o proba suplimentara de admitere.

Absolventii invatamantului profesional de 3 ani care promoveaza examenul de certificare a calificarii profesionale pot continua studiile in clasa a 11-a a invatamantului liceal.

| RaraSeeDY a răspuns:

Poti sa te duci la profesional si din a 9-a si din 10, 11 etc...
Dupa ce vei termina profesionala si vei iesi cu o meserie, te vei intoarce la scoala din ce clasa ai ramaswinking

Un avantaj si un dezavantaj!
Daca sti ca iei bacu nu te du la profesionala!

Bafta puppy dog eyes Funda big grin?