| uByisss a întrebat:

Din ce este facut cauciucul? O zi minunata

Răspuns Câştigător
| stillhartu a răspuns:

Cauciucul natural se extrage din sucul laptos al unor arbori tropicali sau din sucul unor plante care cresc in zona temperata. Latexul, se gaseste in radacinile acestor plante. Cauciucul sintetic se obtine prin polimerizarea izoprenului sau prin polimerizarea butadienei.
Pentru mai multe detalii, poti cauta un referat pe net.

4 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Http://www.preferatele.com/docs/chimie/4/cauciucul-1.php
Pe siteul de mai sus gasesti informatiile cerute :) O zi minunata!

| AlinaMarianaIipc a răspuns:

Natural e facut din seva arborilor de cauciuc mai numit si latex

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauciucul este facut pentru ...rotile masinilor

| Florea_Andra_1993 a răspuns:

Cauciucul natural se extrage din sucul laptos al unor arbori tropicali sau din sucul unor plante care cresc in zona temperata.
latexul, se gaseste in radacinile acestor plante.cauciucul sintetic se obtine prin polimerizarea izaprenului sau prin polinizarea butadinei!