| anonim_4396 a întrebat:

Din toamna intru in clasa a9a la colegiul economic profilul economie.este greu acest profil? cam ce materii o sa fac?

6 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Baiatul meu a tocmai a terminat cls a 9-a la acelasi colegiu de care amintesti si acelasi profil. La inceput este destul de greu, pentru ca schimbi profesorii si colegii. Va trebui sa inveti de la incepu, pentru a putea face putina impresie profesorilor, care nu te cunosc, ca cei de la scoala generala si care sunt destul de severi. Ei pun la fel de usor si nota 10, daca stii lectia, dar si nota 2, daca deranjezi ora si esti impertinent. majoritatea elevilor, cand ajung la liceu, au impresia ca sunt cei mai tari si incep sa-sidea tot felul de talente, care sunt sanctionate f. usor de catre profesori. De preferat sa fii cuminte si sa fii activ la ore. La liceu, profesorii nu prea mai asculta ora de ora lectiile, ei pun note bazandu-se mai mult pe teste si pe activitatea la ora. Unii si pe referate. Trebuie sa fii istet si sa vanezi notele. In ce priveste materiile, ele nu difera cu mult de cele din scoala generala. Faci 3 ore de mate, 3 de romana, 3 de contabilitate, 3 de studiul calitatii produselor, 3 de organizarea unitatii economice, 2 de engleza, 2 franceza sau alta limba straina, 2 de fizica, 2 chimie, 1 istorie, 1 geografie, 1 biologie, 1 informatica, 1 logica, 1 religie, 1 sport. Pe langa aceste ore vei mai face si 2 optionale (tot obiecte de specialitate). Bafta in noul an scolar!

| Simyx a răspuns:

Matematica

| CPR a răspuns:

I grea contabilitatea :s
ce i de facut mai exact acolo?

| Gropiţe a răspuns:

Si eu am treminat profilul asta si uite materiile de specialitate care le-am facut: contabilitate, economie, marketing, studiul calitatii produselor, organizarea resurselor umane, relatii publice si de protocol, finantarea afacerii. Acum nu stiu ce materii vei face tu, dar cam astea sunt. Bine, pe langa ramana, mate, limbi straine etc. De chimie, fizica, muzica, desen am scapat din clasa a9a. Stiu ca poate te sperie unele denumiri, dar nu-i nimic greu. Eu pe timpul liceului am avut probleme cu contabilitatea pentru ca nu mi-am dat interesul, dar cu timpul a ajuns sa-mi placa si acum chiar fac facultatea in domeniul asta. Bafta!

| kissmov a răspuns:

Nu este
greu
eu
sunt
clasa a 10 a tot la liceul economic tongue o sa faci niste ore speciale cum ar fi Modulul 1 modulul 2 contabilitate o sa faci 3 ore de mate pe saptamana 3 ore de rom si materi pe care leai facut in generala
nu este greu deloc mult succes happy

| ladygaga_9941 a răspuns:

Romana 3, mate 3, engleya franceza 2, fizica 2, chimie 1, geografie 1, istorie 1, info 1, sport 1, studiul calitatii 2, religie 1, logica 1, etg 2, biologie 1, ti-am zis si cate ore pe saptamana plzzz fundita