| tonyc7 a întrebat:

Dintre Brazilia si Spania care credeti ca are putere si importanta mondiala mai mare? Fara pareri subiective.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Brazilia pib per capita ~7000$
Spania pib per capita
~50000$

Cred că e destul de clar

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fara pareri subiective. Dar cum pot fi părerile ne subiective?
Și cum definești importanța unei țări?

| J0B0MAT a răspuns:

Spania wtf.

| Brizbriz a răspuns:

Compari hotul cu victima
Spania a FURAT din Brazilia tone de aur, conchistadorii spanioli au fost unii dintre cei mai prolifici hoti si ucigasi din istorie, depasiti numai de nazi... NU, nu de nazisti, pentru ca si aia au fost mici copii pe langa tunicile rosii engleze

| Holiday a răspuns (pentru Brizbriz):

"Spania a FURAT din Brazilia tone de aur"

Brazilia a fost colonie portugheza, nu spaniola. Esti praf.

| Brizbriz a răspuns (pentru Holiday):

Ce imi e Baba Rada, ce imi e Rada Baba tongue

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru Brizbriz):

Așa cum a zis foarte bine @Holiday, Brazilia a fost colonie portugheză, nu spaniolă.
Apoi nici spaniolii nici portughezii nu au extras aur din Brazilia până în 1690 (aproape două secole de la debarcarea lui Cabral - nu Cabral de la TV, altul - pe 22 aprilie 1500), până atunci trestia de zahăr era principalul material de export din Brazilia portugheză. Deci n-au furat NUMAI aur.hee hee
Apoi, aceeași portughezi care au furat Brazilia au ajutat-o să se dezvolte. Când, în 1821, Brazilia (care din 1815 avea statut egal cu Portugalia în Regatul Unit al Portugaliei, Braziliei și Algavres) a devenit independentă, regele João (Ioan) al Vi-lea al Portugaliei l-a pus pe fiul său cel mai mare, Pedro, pe tronul Imperiului Braziliei. Când Ioan a murit pe 10 martie 1826, Pedro a servit scurt ca rege al Portugaliei sub titlul regal de Pedro al VI-lea, apoi a abdicat pentru fiica sa, viitoarea regină Maria a II-a, ai cărei descendenți au condus Portugalia până la Revoluția din 1910.
În Brazilia, Pedro a abdicat pe 7 aprilie 1831 iar fiul său a devenit împăratul Pedro al II-lea, care a ajutat Brazilia să se dezvolte enorm. Până la urmă niște avari au abolit Imperiul pe 15 noiembrie 1889, iar împăratul Pedro II a abdicat fără să se opună, căci nu voia să se iște un război civil. Iar de la abolirea monarhiei, Braziliei i-a mers mult mai rău.

| Brizbriz a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Multumesc de lectia de istorie, stiu ca m-am grabit cand am raspuns prima oara si ca in Brazilia se vorbeste portugheza, deci, ai dreptate, totusi, TOTUSI
la intrebarea originala, TOTUSI a comparat vanatul cu predatorul, Spania a fost cea mai puternica tara din lume la un moment dat, chestie la care pe Brazilia nu o vad prea curand

| UnOmAnonim a răspuns:

Cred că sunt la egalitate, dar aș alege Spania datorita turismului și infrastructurii dezvoltate.