| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că Israelul va fi noua putere mondială?

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da un motiv pentru acesta afirmație...

| sierra1 a răspuns:

NU "crede-m" că un stat cu 10 mil locuitori poate fi ceva mai mare decât o mică putere locală

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru sierra1):

In ciuda numărului de locuitori si teritoriu. Anglia a fost o putere mondială.

| sierra1 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

In 1800... merci

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru sierra1):

Și care-i diferența! 200 de ani?
Evreii n-au țară timp de 3500 de ani, timp in care au fost măcelăriți și alungați de peste tot. Iar acum! in doar 75 de ani de existență, au reușită să pună punctul pe i și riposteze in fața celor care-i măcelăresc

| sierra1 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Frecții... subiectul NU merită dezbătut, n-are nici o noimă!

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru sierra1):

Ipotetic

| relian a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Cind Anglia era putere stiu si eu navala, dar nu mondiala, avea locuitori cita frunza, cita iarba, vorba poetului.
Dar nu era putere mondiala, mergeau si ei la aia mai inapoiati si le luau ce aveau, uneori ii mai si ajutau, ii mai civilizau nitel.
In ace, asi timp cu ei la fel a fost si Portugalia, Olanda, mult mai mici ca Anglia, Spania, Franta.

Toate astea mergeau prin Africa, Asia, unde erau aia mai slab inarmati tehnologic sa le zic asa, cam asta era Anglia, ceva gen pirati, ataci si fugi laughing ori acaparau teritorii de astea mai inapoiate.`

| relian a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

In 75 de ani de existenta au supravietuit pentru ca au fost protejati, aia e tot, de nu ar fi fost americanii, nu mai erau astazi pe scena lumii, asta garantat, indiferenrt ce ar fi facut.
De fapt in toata istoria lor nu au facut nimic, dar au stiut sa profite de situatie si de prietenii ce iau facut.Cum spune proverbu, siau tras tara cand conditiile au fost prielnice, cand aparu cineva care sa-i ajute si sai apere in caz de nevoie.
Ce punct sa puna, laughing pai daca sar toti arabii aia peste ei, nu mai ramane nici urma de evreu.Chiar de au ai arma nucleara nu o folosesc, doar nusi dau singuri foc la casa, apoi nu o sa fie lasati sa foloseasca asa ceva.
Intr-un razboi clasic, nu pot sa faca fata, sa fim seriosi, is inconjurati de milioane de arabi nebuni, si cu miinile goale sa fie aia si tot nor sa faca fata evreii.

In ziua de azi conteaza cu cine esti prieten, de esti mic si stii cu cine sa te imprietenesti, ai spatele asigurat.

Au ripostat in fata celor care iau macelarit, adica in fata cui au ripostat evreii?
Din ce stiu, germanii iau macelarit cel mai mult, dar nu stiu sa fi ripostat ei contra Germaniei vreodata.
Acu fiecare cu parerea lui, dar o mina de locuitori nu au cum sa devina putere modiala, doar daca ar descopri cine stie ce arma universala, galactica, ce altii nu au, asta militar. Vezi pe evrei sa descopere ceva arma sa elimine orice amenintare cit de mare ar fi ea?

Cum am spus ei ar putea sa devina modiali, la ceva sport, dar vad ca nici acolo nu-s cine stie ce laughing pana si romanii astia prapaditi iau batut acu la ultimu meci laughing

| relian a răspuns:

laughing putere modiala la ce anume? Oare de unde va mai vin ideile astea de sta mita in coada?

Daca nu ar fi avut prieteni buni, ar fi fost pe nicaeri, dar au stiout cu cine sa se bage, ce sa faca dupa ce s-au bagat, acum nu mai pot aia din jur sa le faca nimic.

Atita timp cit are prieteni pe americani or sa stea bine la locul lor. Putere mondiala, eventual sa cistige ceva medalii la stiu si eu ce sport, aia e alta poveste laughing

Ai vazut vreodata o mita stind in coada? Cam asa este intrebarea ta laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Conform profețiilor din Biblie DA!

| CuStimaSiRespect a răspuns:

Israelul este ca puricele care călărește un elefant (SUA) iar prin acest lucru are destulă influență mondială.
Nici măcar Rusia și China nu îndrăznesc să critice acțiunile Israelului.