| and0ra a întrebat:

Facultatea de Litere la taxă sau la Jurnalism la buget? Care e decizia mai bună? happy

Răspuns Câştigător
| MihaiSpeedster a răspuns:

Inimioara ta ce si-ar dori sa faca? Care e visul tau, sa devii jurnalista sau sa devii profesoara/lingvista? Mergi unde simti ca e pe sufletul tau, nu unde e pe bani sau fara. Ca sa nu ajungi absolventa si sa regreti ca nu te-ai dus la cealalta.

| and0ra explică (pentru MihaiSpeedster):

Hmm, pai eu m-am axat mai mult pe literatura in toti anii de liceu, abia de un an m-am interesat serios de jurnalism (si momentan sunt la un proiect in legatura cu asta). Problema e ca ma intereseaza jobul de jurnalist, dar tot nu sunt 100% sigura si intr-un fel mi-e frica sa nu am ca posibilitate doar jobul asta daca merg in directia aia Mi-am terminat admiterile, astept confirmarea, eram ferm convinsa ca vreau la litere dar sa fiu sincera dupa experienta cu facultatile sunt confuza laughing (de la cea de litere am primit 0 interes si comunicare, iar de la cea de jurnalism fix invers)

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru and0ra):

Daca pe parcurs realizezi ca nu iti place facultatea, nu are sa-ti placa nici jobul. Trebuie sa faci ceea ce se cheama soul searching... Sau daca vrei ceva mai concret, ia o foaie si scrii pentru fir care facultate argumente pro si contra. Cand ai terminat de listat tot faci un clasament.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Evident ca cea de la buget, ca-i gratis!

| tonyc7 a răspuns:

Cu literele nu prea poti face mare lucru. Cu jurnalismul da, mai ales da esti foarte priceput in asa ceva si ramai in Bucuresti!

| MorcovMajestic a răspuns:

Ambele facultati grele daca le faci la modul SERIOS si nu te duci sa freci menta
As alege jurnalism ca e mai interactiv ai proiecte pe teren nu stai sa tocesti toata ziua ca sa ajungi maxim profesoara

| and0ra explică (pentru MorcovMajestic):

Ok, mersi de raspuns! happy

| newaccountbye a răspuns:

Prima facultate este foarte diferită de a doua.
Tu trebuie să alegi ce simți ca îți place și ce ar fi mai bine pentru tine, în ce parte ai înclinații.
Eu spun doar ce as alege dacă as fi in locul tău. Mi se pare mai avantajoasa Facultatea de Litere pentru ca e mai ușor și pe drept să îți găsești slujba, plus ca depinde de ce specializare îți alegi, oricum, poți lucra mult cu copii. Cât despre jurnalism nu cunosc nimic.