| AnaMaria2719 a întrebat:

Facultatea de Litere sau Jurnalism la Timisoara? De ce? Nu ma pot decide.

Răspuns Câştigător
| FGirl a răspuns:

De ce nu te poti decide? Sunt 2 lucruri total diferite. Trebuie sa te gandesti ce doresti tu sa faci mai departe. Vrei sa fii profesor, translator, editor( asta daca esti o fire linistita careia ii place sa analizeze lucrurile, sa despice firul in 40) sau sa lucrezi in domeniul jurnalismului unde ai nevoie de tupeu si multa incredere in tine si in fortele tale?

| AnaMaria2719 explică (pentru FGirl):

Prima imi surade mai mult, dar in domeniu jurnalismului ma gandeam sa scriu la un ziar, sau sa prezint la un post Tv, sau la o emisiune la radio, nu sa trag de oameni, sa-i urmaresc sa-mi dea si mie un interviu.

| FGirl a răspuns (pentru AnaMaria2719):

O modalitate de a le combina este: sa dai la jurnalism si sa faci in acelasi timp si modulul psiho-pedagogic (care e necesar pentru a fi profesor- se face in cadrul facultatii, daca te inscrii la el). Astfel, vei putea vedea care e treaba cu jurnalismul, daca iti place sau nu, avand in acelasi timp posibilitatea sa te poti face profesoara.
Ce zici? big grin

| AnaMaria2719 explică (pentru FGirl):

Super Idee! Nu stiam ca exista posibilitatea asta. Si modulul ala cum se face? adica e cu plata, cum se intra?

8 răspunsuri:
| TOOL a răspuns:

Eu as zice la facultatea de jurnalism, faci destui bani, mai bine sa devi jurnalist decat sa devi profesor si sa ai un salariu de 800 de lei pe luna.

| AnaMaria2719 explică (pentru TOOL):

Mi-a sugerat cineva ca poti devenii jurnalist si fara sa faci facultatea de jurnalism, daca ma gandesc are totusi dreptate, mai nou oricine scrie si multi jurnalisti nu au terminat o facultate in domeniu. Multumes pentru raspuns happy.

| FGirl a răspuns:

Daca esti la buget nu e cu plata. Doar daca esti la taxa platesti.

| Beebeeee a răspuns:

Eu as merge pe Jurnalism, este o facultate de viitor, mult mai cautata! Bafta, o zi buna in continuare!