| Nadine17 a întrebat:

Dintre limba norvegiana si suedeza pe care ati alege-o sa studiati? Care credeti ca e mai de viitor?

9 răspunsuri:
| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns:

Buna!

Limba de viitor este Germana. Engleza este, intr-adevar, limba curenta, insa nu si cea de viitor. Engleza va sfarsi ca si Rusa si Franceza (...).

Germana va deveni limba de baza.Germania reprezinta atingera apogeului european.Anglia,reprezinta,de asemenea o tara dezvoltata, insa Germania va fi viitorul.

O alta limba care va domina este chineza.

daca as fi in locul tau as alege suedeza. Reprezinta limba oficiala a unei tari puternice din punct de vedere european, insa sa stii ca este o limba trecatoare.Se va vorbi, cel mai probabil doar in tari nordice ale Europei, nu si in restul lumii.

O zi buna!

| RAY a răspuns:

Emgleza te descurci cu ea in ambele tarii

| kteichd a răspuns:

Un pic din ambele

| andreiush25 a răspuns:

Nu! Engleza este o limba foarte raspandita...este adevarat..Si extrem de usoara dar daca vrei sa te faci translator sau altceva si iti trebuie una din astea doua limbi nu anula.
Suedeza iti recomand, asta vreau sa invat si eu. La inceput am vrut norvegiana dar suedeza este mai atractiva. Oricum daca inveti o limba scandinava apoi o sa iti fie mai usor sa le inveti pe celelalte. Poti invata si engleza si suedeza ca sa te descurci 100%.

| d3men7zel a răspuns:

Chineza e de viitor, restul sunt mofturi - limbi practic moarte, nu trebuie sa fie suedeza, norvegiana etc, trebuie doar sa colaboreze aceste limbi tongue

| outlandish a răspuns:

Am auzit de multi romani plecati in norvegia la munca, insa personal imi place mai mult suedeza iar suedia are nivel de viata foarte ridicat. In plus romanii invatata mai usor limbile latine...deci asta ar putea avea trecere.

| Strangerr a răspuns:

Eu as alege suedeza pentru ca Suedia este una dintre cele mai puternice tari din punct de vedere economic, deci este de viitor. Sper ca te-am ajutat!

| geooo2000 a răspuns:

Pai dintre cele doua e greu sa alegi,dar cu engleza te descurci in ambele tarii.
Scuze, nu cred ca te ajuta raspunsul meu, pentru ca sincer nu stiu ce as alege intre cele doua limbii propuse de tine, ti-am zis, engleza e cea mai buna alegere din punctul meu de vedere.
Funda?