| laSoledad a întrebat:

Diverse facultati din Romania au expuse jurnale sau reviste de cercetare stiintifica, unde si studentii pot publica lucrari de cercetare. In unele domenii, cum ar fi economia, se sustine chiar si o olimpiada nationala pentru studenti, bazata tot pe lucrari stiintifice. Intrebarea mea este: studentul trebuie sa se ocupe de gasirea unei teme de cercetare si sa i-o propuna coordonatorului sau aceasta ii este propusa direct de profesor?
Stiu un caz de la o conferinta stiintifica unde un tanar a realizat un studiu comparativ al indicatorilor macroeconomici din Romania si Estonia. Cand l-au intrebat niste profesori ce l-a determinat sa analizeze Estonia, acesta le-a raspuns pur si simplu ca profesoara lui i-a propus tema respectiva, iar el doar a analizat. Si in general la conferinte de genul, vad studenti a caror tema de cercetare le-a fost insuflata de profesori mai degraba decat sa vina ei insisi cu una.

E corect astfel? Cum este de fapt normal in acest caz?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cei care sunt chiar interesati de domeniu isi gasesc si singuri temele. Si eu am publicat o lucrare cand eram in facultate. Era lucrarea de licenta de fapt. Eu am ales tema mare pe care voiam sa o studiez si sa o implementez si profesorul indrumator mi-a dat indicatii mai concrete