| anonim_4396 a întrebat:

Doresc un raspuns cat mai urgent si serios.
Referitor la actele care se cer la angajare si anume la acte de studii, la ultima firma unde am lucrat am dus adeverinta de absolvire de la facultate iar doamna mi-a spus ca e o simpla adeverinta si trebuie un act original si atunci mi-a spus sa duc diploma de bac, acum la noul loc de munca eu am duc diploma de bac, (xerox bineinteles) si doamna de acolo mi-a spus ca nu diploma trebuie ci adeverinta spunand ca adeverinta tine loc de diploma si este buna daca nu am diploma de la facultate.
Deci sunt complet naucita, nu aceleasi reguli ar trebui sa functioneze la fiecare firma, pentru ca adeverinta sau diploma este adeverinta si diploma la orice firma o duci si nu-si pierde valoarea sau capata valoare mai mare decat are ea in general.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La orice angajare intr-o slujba, pentru care se cer anumite studii ori o anumita calificare, se cer actele de studii/calificare corespunzatoare. Daca nu ai primit inca diploma de absolvire este valabila temporar si adeverinta. Pesemne la primul loc de munca erau destule si studiile liceale si de aceea ti-a cerut diploma iar la celalat loc erau necesare studii superioare si de aceea ti-a cerut adeverinta de absolvire. Numai bine!