| alyely a întrebat:

Dupa ce criteriu se face repartizarea in clase la liceu? FUNDAhappy

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, atunci când sunt mai multe clase la acelaşi profil/specializare, repartiţia pe clase se face în ordinea mediei de admitere.

Toate cele bune.

| DumiY a răspuns:

Buna!
Pai depinde. In unele licee se ia dupa medie sau in ordine alfabetica.
Dar de obicei se face asa:
Daca sunt doua clase de filologie(am dat un exemplu oarecare), si sunt 2 copii a caror nume de familie incepe cu litera C, ei bine, un elev se va pune intr-o clasa, si altul in alta clasa. Daca sunt 4 copii a caror nume incepe cu litera C, se pun 2 intr-o clasa si 2 in alta clasa.
Pa, pa!

| alyely explică (pentru DumiY):

Daca numele meu de familie incepe cu A si a unei prietene cu D, avem sanse sa fim in aceeasi clasa?

| DumiY a răspuns (pentru alyely):

Posibil. Depinde cate clase sunteti, cati elevi sunteti.

| under89 a răspuns:

Pai depinde...de director laughing)
La mine la liceu in anii trecuti, aleatoriu. Acum avem alt director, si cei care provin de la aceeasi scoala vor fi in aceeasi clasa.