| Ioanaioo a întrebat:

Repartizarea in clase la liceu se face dupa medii? daca nu cum?

3 răspunsuri:
| betsy a răspuns:

Repartizarea pe clase a celor admişi se face, mai întâi, după secţiile la care s-au înscris elevii.
Apoi, dacă de exemplu sunt două clase la aceeaşi secţie (mate-info, să zicem), nu e la toate liceele la fel: la unele se face aleatoriu (repartizarea computerizată), adică nu după medii, la alte licee se formează clase de olimpici (adică îţi cer dosarul cu diplome înainte), dar sunt destul rare liceele cu clase din astea.

Deci nu, nu după medii se face repartizarea pe clasele cu acelaşi profilwinking

| DenisaMetal a răspuns:

Importanta mediilor de evaluarea nationala si mediile acumulate de pe prioada claselor V-VIII.

| lidiarusu681 a răspuns:

50% conteaza mediile din clasele5-8, si 50% conteaza evaluarea nationala