| Frostyyy069 a întrebat:

După ce termin școala profesională mă pot muta la liceu de zi?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, daca nu depasesti varsta de 18 ani pana la inceputul anului scolar si intri in cl. a XI-a.

| Frostyyy069 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc mult. O profesoara mi-a spus că nu se poate intra legal, apoi a spus că a intrat un elev cu șpagă și l au exmatriculat. Ei tot trag de noi să facem seralul și ne spun că nu ne putem muta la zi

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frostyyy069):

Probabil acel elev a dat șpagă pentru a se muta de la profesională/ seral la liceu la zi. În acest caz este ilegal. Dar poți, după ce termini cei trei ani de profesională, să intri în clasa a 11-a la liceu la zi, iar după clasa a 12-a să dai și Bacul. Astfel, poți prin studiul a 5 ani să dobândești atestatul pentru profesia corespunzătoare și diploma de Bacalaureat.
Fratele meu posedă amândouă documentele, în urma absolvirii liceului doar în cazul lui, fapt ce l-a ajutat să se angajeze imediat după absolvire în domeniul specific. happy
Vreau să spun că este foarte bine că ai ales o școală profesională, care îți dă posibilitatea de a dobândi un atestat.
Succes!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Frostyyy069):

Nu este adevarat. Daca nu te angajezi dupa profesionala si indeplinesti conditia de varsta poti intra si la zi. Doar daca lucrezi poti intra doar la seral sau cu frecventa redusa.