| Blanabomba999 a întrebat:

Daca termin liceu fara bac pot face si scoala profesionala (gen un an sau)?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da, doar ca trebuie sa urmezi un invatamant profesional postliceal. Este vorba de Legea 1/2011, Art. 24. Deci nu mai poti urma aceeasi scoala ca cei care au terminat clasele primare. Acolo poti merge doar pana la 18 ani.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti face o scoala profesionala de 2-3 ani, pentru orice meserie doresti.
Ai nevoie doar de certificatul scolar, ca ai terminat cele 12 clase ( fara sa fii luat BAC-ul).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După liceu nu te mai poți înscrie la profesională, cu bac sau fără.
Poți găsi în schimb cursuri de calificare pentru meseria care o dorești.