| Girly97 a întrebat:

Dupa ce voi absolvi liceul in luna mai imi voi continua studiile la o scoala postliceala din Bucuresti. As vrea si eu sa stiu de la cineva care a urmat cursurile unei scoli postliceale, cam cat de diferita ar fi fata de liceu? Este posibil sa fie mai placut?

9 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

E ca la liceu aproape, insa e mai mult de invatat si mai faci si ore multe de practica, depinde de specializare.

| Girly97 explică (pentru AvalohAlyn):

Voi urma cursurile unei scoli de masaj si ma bucur sa aud ca va fi si practica.

| Aihao19 a răspuns (pentru Girly97):

Cat este taxa la o aceasta postliceala de masaj si cati ani se face? M-ar interesa si pe mine.Mersi

| Girly97 explică (pentru Aihao19):

Iti raspund aici sau in privat?

| Aihao19 a răspuns (pentru Girly97):

Cum vrei, nu conteaza unde.

| Girly97 explică (pentru Aihao19):

Bine, eu am ales sa urmez cursurile scolii de masaj "Dragomir" la vara dupa ce voi absolvi liceul. Am inteles ca acesta ar dura un an si avem de parcurs trei module. Primul modul (masajul somatic) costa 900lei, al doilea (masajul reflexogen) 900lei iar ultimul (masajul terapeutic) 1500lei. La sfarsitul cursului avem de dat un examen dupa care ne primim diploma de tehnician maseur. Putem merge ori dimineata (de la 9 la 12) sau seara (de la 17 la 20) dar eu cred ca voi merge dimineata. De mica ma pasioneaza medicina foarte mult si din totdeauna am vrut sa lucrez in domeniul medicinei pentru a ajuta oamenii. Sunt incantata sa obtin diploma cat mai curand si sa am puterea de a vindeca cu mainile. Sper ca scoala de masaj sa fie mult mai placuta decat liceul, unde am trei ore de matematica miercurea si ajung acasa obosita si stresata.

| Aihao19 a răspuns (pentru Aihao19):

Multumesc de raspuns.Deci cum ar ven8, tu vrei sa faci toate cele 3 module si sa dai 3300 de lei nu? Sau toti fac asa? Adica trebuie obligatoriu sa parcurgi cele 3 module nu? In fine, nu stiu cum e la mine in oras, daca e la fel ca la tine(sunt din Galati).O sa vad.Dar tie iti urez mult succes la scoala postliceala in viitor!

| Girly97 explică (pentru Aihao19):

Poti sa parcurgi si un modul sau doua dar nu vei fi considerata tehnician maseur si vei putea sa lucrezi doar intr-un centru de frumusete sau spa (masaj de relaxare). in schimb daca urmezi toate cele trei module (si al treilea, adica masajul terapeutic) ai putea sa lucrezi si intr-o clinica de recuperare. Bineinteles decizia iti apartine. Iti multumesc pentru urare, sper ca asa va fi.

| B-zone_Bzone_1977 a răspuns:

Programul o sa fie mai lejer pentru ca nu se mai pune atat de tare accentual pe prezenta, insa, este mult de invatat, iti zic din experienta mamei mele, terminand postliceala hipocrate cu 9 72