| InYourPants a întrebat:

E adevarat ca Ceausescu era paranoic si avea dupa el oameni care ii gustau mancarea in restaurante?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Minciuna. Un coleg de-al meu (fost coleg de Academia Trupelor de Uscat de astazi) era in paza lui. Doar ca avea bucatarii si chelnerii lui dar nu-i gusta nimeni mancarea. Mai mult, nu manca la restaurante. Erau asa numitele cantine de partid unde manca.

| Simpatic a răspuns:

Nu stiu asta sigur dar cam toti dictatorii faceau asta, sa nu uitam ca asta e mai din 'antichitate', unii imparati aveau astfel de degustatori de mancaruri sau vinuri pentru a nu fi otraviti.
Deci sta in picioare teoria ta.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este adevarat ca era paranoic in multe probleme.
In ce priveste gustatul mancarii presedintelui unui stat, este o masura de protectie implementata in fiecare stat, nu doar pentru Ceasusescu, pentru a se proteja sanatatea si viata presedintilor.
Garda de corp personala, degustatorii de mancaruri, toti sunt prezenti in viata unui presedinte, pentru protectia lui.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Era cotrolată sursa mâncării. Simpla degustare nu ar fi rezolvat problema.

| Zuzu1991 a răspuns:

NOPE, de fapt NOPE - BATI CAMPII
Ceasca nu manca in restaurante... PUNCT!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,era Kim Jong Il varianta romana

| 1234568807 a răspuns:

Nu am auzit niciodata asa ceva

| Bluestar15 a răspuns:

Toti dictatorii au fost psihopati si paranoici (combinatia asta e cumplita si nu are leac in afara de biserica). Ceausescu a ucis oameni cu mainile lui prin Scornicesti (si nu numai) ca sa ajunga la putere, apoi a continuat sa-i persecute pe ceilalti si de aici provenea paranoia lui - stia ca la cat rau face si altii incearca sa ii faca lui rau. Mai lauda unii comunismul, dar oamenii aceia uita ca regimul comunist ateu a ucis peste 150 de milioane de oameni nevinovati, adica a ucis de 7 ori mai mult decat psihopatii nazisti (asta e o "performanta" greu de egalat) si a ucis intr-un secol (1917-2021) mai mult decat toate religiile luate impreuna in toata istoria umanitatii (si mai zic unii ca religia e nasoala).