| FanAsioaf a întrebat:

E adevarat ca dacă nu citesc deloc nicio carte și merg prin scoala doar promovând cu 5 nu voi reuși sa invat nimic mai apoi în viață? Adică nu voi putea de exemplu sa invat pentru scoala de soferi sau la o facultate dacă nu învăț și nu îmi antrenez creierul de mic? De ce?

4 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Cei ce ne conduc sunt dovada vie că școala e 0.
Ei nu mai au facultăți, ei au doar școala vieții și uite-i, sunt bine mersi.
Tu nu fi ca ei! Învăța! și nu doar chestii pentru școală!
Învață să bați un cui, sa faci ceva de mâncare, orice! E binevenit!

| MeisterSchnitzel a răspuns:

"Adică nu voi putea de exemplu sa invat pentru scoala de soferi sau la o facultate dacă nu învăț și nu îmi antrenez creierul de mic? De ce?"
Pentru că se atrofiază. E ca și cum tu ai vrea să ridici cincizeci de kile într-o mână când tu nu ți-ai antrenat brațul în viața ta. Crezi că reușești?

| Cipi1212 a răspuns:

Nu poți avea doar 5. Ar trebui să ai și note mai mari.

| FanAsioaf explică (pentru Cipi1212):

Nu! Am învățat doar sa trec! De fapt nu pot spune ca am învățat, am primit note și pe referate, proiecte