| yoNicole13 a întrebat:

E adevarat ca la examenul de la sfarsitul clasei a 8a chiar daca nu iei nota de trecere tot poti sa mergi sa te inscrii la liceu sau repeti cls a 8a? Funda big grin

Răspuns Câştigător
| Danyelusha a răspuns:

Buna!
Daca nu iei nota de trecere la examen nu inseamna ca trebuie sa repeti clasa. Ci o sa te duci la liceuri de un nivel mai scazut, liceu care nu necesita examenul de admitere. Aceste liceeuri ar fi cele de arte si meserii. Si eu sunt in clasa a8a si din cate mi-a zis profesoara mea de mate, daca se intampla sa ramana cineva corigent la mate sau la romana, nu are voie sa dea examenul de admitere.
Succes si sper ca ti-am fost de ajutorwinking

4 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

In nici un caz nu repeti clasa a 8a!
cat despre inscris, te poti inscrie in clasa a 8a insa nu la profil de liceu ci la o scoala de arte si meserii!
si la fel ca toata lumea pe clasa 12a poti sa dai bac-ul!

| yoNicole13 explică (pentru AlinaaAli):

Deci chiar daca nu se ia nota de trecere la examen tot intri la liceu, nu? big grin

| AlinaaAli a răspuns (pentru yoNicole13):

Nu!
scoala de arte si meserii nu e profil de liceu!
si o sa primesti o diploma care iti foloseste doar daca vrei sa te angajezi undeva ca si muncitor calificat in domeniul pe care l-ai facut! nu primesti o diploma de liceutongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,poti sa te inscrii la liceu,dar cred ca nu ai prea multe optiuni, cred ca o sa te "bage" calculatorul intr-o clasa unde nu e cererea prea mare.ce e sigur, in schimb, e ca nu repeti clasa.
funda?big grin