| Zanisoara a întrebat:

Salut TPU,am o intrebare sunt in clasa a 7, iar anul viitor o sa dau examenul de admitere in liceu,stiu ca unii au trecut prin asta,deci la sfarsitul clasei 8, cand dai examenul,daca ai luat o nota mica,dar tu esti un elev bun,chiar daca ai luat nota mica la examen,si cu nota aia nu intrii in liceul dorit,si nu vrei sa mergi la alt liceu,mai poti sa dai ecamenul inca o data? fara sa ramai repetent. vreau raspunsuri de la cei care au trecut de cls 8, funda

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din păcate, NU mai poţi da încă o dată examenul de Evaluare Naţională sad

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrajeala cu elev bun si nota mica! La cat de infantile sunt subiectele la clasa a VIII-a acum fata de ce se dadea cu 10-20 ani in urma...
Invata anul asta scumpo!

| Deliiiia a răspuns:

Nu poti, doar daca ai sub nota de trecere. Nu te speria, examenul de anul trecut a fost foarte usor si subiectele sunt destul de simple, cel putin la romana.

| JoshuaNNN a răspuns:

Nu, nu poti sa dai inca o data examenul.Singurul lucru care il poti face este sa depui o contestatie (adica sa iti fie reevaluate examenele), in cazul in care stii ca nota obtinuta nu este cea pe care o meritai.
Indiferent ca iei 2 sau 10 tu vei trece la liceu, la examenele astea nu poti sa pici, insa, evident, cu nota 2 vei ajunge la cel mai prost liceu(asta pentru ca invatamantul pana in clasa a X-a este obligatoriu).

| ionut258 a răspuns:

Nu poti sa dai inca o data, dar am observat ca de la an la an au fost tot mai usoare examenele, si daca inveti cat de cat poti sa iei nota mare usor happy

| tdbmarius a răspuns:

Nu mai poti da examenul de evaluare nationala inca odata. Dar daca nu intri la liceul dorit inveti un semestru sa ai medi mari si te poti muta unde vrei tu.

| biaaanncccaaa a răspuns:

Stai calma, sunt a 8-a si la ce simulari simple au fost, cel putin la mate... S-a scazut mult nivelul de dificultate fata de alti ani, se poate lua un 5 fara griji daca chiar vrei. happy