| PentruCaAutomobile a întrebat:

E adevarat ca la informatica trebuie sa stii multa matematica? Ma refer la informatica avansata, la facultate, e nevoie de matematica de nivel inalt? Imi place mult informatica dar matematica... :~|

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Stai linistit. Se face matematica pentru ca de regula nu faci doar informatica, mai faci si alte materii pe langa, care necesita matematica cum ii spui tu inalta.

Dar din moment ce ai inteles matematica aceea, acea matematica devine matematica obisnuita.

Nu te speria, e ok. Mergi pe ceea ce iti place si nu vei regreta.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, e nevoie de matematica de nivel foarte avansat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, la facultatile de profil informatica se face matematica serioasa. Ai sa ai macar 2-3 cursuri de analiza matematica, algebra si geometrie de nivel M1