| Andrei1499 a întrebat:

E bine daca am scris la evaluarea nationala ca virgula izoleaza doua parti de vorbire de acelasi fel?

Răspuns Câştigător
| DiannaaMiha a răspuns:

Este bine si cum ai scris tu.
Uite cum am scris eu:
In secventa data, virgula "," este semn ortografic si are rolul de a separa termenii unei enumeratii

5 răspunsuri:
| LegionarulRoman a răspuns:

Raspuns intre: coordoneaza 2 parti de vorbire de acelasi fel si ajuta la realizarea enumeratiei.

In cazul de fata, raspunsul tau nu e bun.

| gabriela15 a răspuns:

Virgula, semn de punctuatie, realizeaza raportul de coordonare intre doua parti de vorbire de acelasi fel

| Addiinnaa a răspuns:

Păi, avea rolul se a separa termenii unei enumerații.