| devil2279 a întrebat:

E chiar imposibil de luat bacul la mate? Eu sunt clasa a 11a si la simulare am luat 3 50 si la romana la fel, dar nu stiu cum am luat asa putin la romana ca trebuia sa iau minim 5, ca am facut primele 2 subiecte si am facut destul de bine ca le am cu romana.
Dar mie imi place gramatica nu literatura, in fine, la cei de a 12a care au dat la logica cica nu le a corectat bine ca tot asa luasera note mai mici decat au facut.
La romana la bac se da din romanizare, curente culurale, evolutia limbii romane ( ceva de genu)? Sau doar din autori aceia canonici?
Si inca ceva, la biologie in cartea de a 11a sunt unele lectii cu steluta rosie, din alea nu dam la bac?

5 răspunsuri:
| dydy1 a răspuns:

Daca nu inveti chiar e imposibil, decat sa stai pe TPU sa intrebi, stai si toceste sa il iei

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e deloc imposibil pentru cineva care invata. pentru cine isi baga picioarele ca tine nu cred ca mai conteaza bacul

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca esti in stare sa legi 2 cuvinte in limba romana, limba de o vorbesti zi de zi, ai fi luat mai mult de 3.50

| Deliiiia a răspuns:

Din pacate, nu se mai face gramatica la liceu. La literatura, daca nu reusesti sa retii incearca sa inveti ideile principale si sa incerci sa le dezvolti pe moment. Uita-te peste programa de bac, pentru a afla din ce dai sau nu la biologie si nu numai. Succes si bafta la bac!