| SnoopDogg12345 a întrebat:

Eram vineri la scoala, la romana. Vb doi colegi si diriga (profa de romana) le-a zis ca le da 4. Ei bine i-a dat numai unuia 4, pe celalalt evitandu-l si schimband subiectul cand clasa intreba dc numai 1 a luat nota. Nu e prima nedreptate de acest gen, mi-a dat 6 in teza pt ca nu i-am adus cadou de craciun, ii cearta numai pe cei ai caror parinti nu vin la scoala sa dea o "atentie" pt ea. Anul trecut cand i-am zis asta si m-am luat la cearta cu ea a sunat-o pe mama. Toata clasa stie ca ia mita, toata clasa stie ca cei care fac meditatii cu ea au numai 9 si 10. Insa nimeni nu poate face nimic. M-am documentat despre ea, stiu unde sta etc., pot face ceva sa se termine discriminarea asta ce tine de 4 ani incoace? D.N.A? Nu ma prea pricep. Dau funda, dar ajutati-ma pls

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Aveti director in scoala, nu? De ce nu sesizati asta directorului? Sau la inspectoratul scolar din oras.

| dannyel86 a răspuns:

In ultima vreme, se fac valuri multe si Inspectoratul ia atitudine daca subiectul ajunge in mass-media. Pentru asta ai nevoie de probe si trebuie sa fii un om precaut. Daca diriginta vrea atentie, o poate avea, daca stii discret cum sa tulburi apele. Orice imagine ar avea la nivelul unui colectiv, nu are dreptul sa se comporte astfel si sa faca discriminari de acest gen. Cineva trebuie sa opreasca aceasta abordare necivilizata. Dar numai un scandal public mai poate schimba, in Romania, astfel de atitudini. Si DNA poate investiga, daca stii sa te faci auzit. Pe de alta parte, trebuie sa pui in balanta si situatia ta. Risti sa fii acuzat de acuzatii nefondate si sa nu treci clasa sau sa fii mutat disciplinar (pe motivele scolii, chiar neargumentate). E un teren destul de dificil, dar daca ai certitudinea ca se poate schimba ceva in bine, nu te impiedica nimeni sa iei atitudine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare mie sau ultima parte sună a crimă?rolling on the floor

Oricum, bine ai venit în România.

| EneCristian a răspuns:

MM nu poti sa faci nimic oricine ai sesiza nu vor trimite ei alt profesor ( nu sunt alti) sa o inlocuiasca ar trebui sa te pui si tu bine pe langa ea ca altfel asa e sistemu asa e peste tot diferenta e ca uneori nu e pe fata.